Новини

31.07.2024
УДК 616.15+615.38
Рекомендовано до друку Вченою радою ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» (протокол № 4 від 27.03.2024 р.)
Під редакцією Заслуженого діяча науки і техніки України, член-кореспондента НАМН України, академіка НАН ВО України, д.м.н., проф. Новака В.Л.
Редколегія: д.м.н., с.н.с. Стасишин О.В., д.м.н., с.н.с. Кондрацький Б.О., д.м.н., с.н.с. Масляк З.В., д.м.н., с.н.с. Євстахевич І.Й., к.м.н., с.н.с. Тарасюк О.О., к.м.н. Тушницький О.М., Берекета Я.Д.
Збірник присвячений життєвому й творчому шляху Заслуженого діяча науки і техніки України, доктора медичних наук, професора Виговській Ярославі Іллівні.
До збірника статей і тез увійшли історичний екскурс в наукову діяльність доктора медичних наук, професора Виговської Ярослави Іллівни та матеріали, що відображають сучасний стан, перспективи розвитку надзвичайно важливого медичного напрямку з гематології, онкогематології та трансфузіології, нові високоінформативні клінічно-лабораторні методи діагностики захворювань крові, кровотворної та лімфоїдної систем і результати застосування сучасних високоефективних лікувальних препаратів. В матеріалах відображені проблемні питання з використання інноваційних технологій в гематології, онкогематології та трансфузійній медицині, а також власний досвід трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин, особливості роботи підрозділів в умовах військового стану.

29.07.2024
Відбулися урочистості з нагоди святкування Дня медичного працівника. Директор інституту, член-кореспондент НАМН України, Заслужений діяч науки і техніки України, д.м.н., проф. Новак Василь Леонідович підвів підсумки роботи інституту за останні роки, привітав весь колектив, а також вручив грамоти 18 та оголосив подяку 11 співробітникам за багаторічну та сумлінну працю, високий професіоналізм, відданість професії.
Серед нагороджених лікар-гематолог консультативної поліклініки Шелеп Н.В.
23.07.2024
Славні працівники медицини. Ви відважні і благородні ангели-хранителі! Нехай у вас будуть щасливі долі, які гідно винагородять Вас безхмарними днями за сердечність, чуйність і професіоналізм.
З святом Вас - Днем медичного працівника!

08.07.2024

28.05.2024
Фахівці ДУ ІПКТМ НАМН України продовжують навчатися і навчають в рамках співпраці з іноземними колегами. Так 16-17 травня 2024 р. у м. Гдиня, Польща відбулась XVII наукова конференція "Досягнення в гемостазі" Польського товариства гематологів та трансфузіологів і Фундації розладів тромбозу та гемостазу. У роботі конференції приймали участь працівники інституту, лікарі-хірурги Кались А.С. та Янчак І.В., які виступили з доповіддю "Артроскопія в лікуванні гемофілії: перемоги, поразки та перспективи" на спільній польсько-український сесії.

01.05.2024

15.03.2024
На виконання «Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних наукових посад ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» № 83 від 09.07.2020 р. затвердити учасника конкурсу на заміщення вакантної посади наукового співробітника відділення екстракорпоральної гематології та трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин після терміну подання заяви та документів – Мигаля Івана Івановича, наукового співробітника відділення екстракорпоральної гематології та трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин.

07.03.2024
27 лютого 2024 р. в ДУ ІПКТМ НАМН України відбулося засідання Вченої ради інституту, на якому було підведено підсумки роботи колективу за 2023 рік. В 2023 р. виконувалося 7 науково-дослідних робіт. Завершена одна НДР: «Удосконалити профілактику появи інгібітору у хворих на гемофілію шляхом створення прогностичної моделі на основі вивчення факторів ризику», обстежено 1070 хворих і на цій основі створено номограму, яка дає можливість 94,1% прогнозувати виникнення інгібітору у хворих на гемофілію.
Опубліковано по результатам НДР:
• 15 статей у фахових журналах (з них 9 у базі Scopus)
• 1 посібник
• 1 настанова
• 13 тез
• 2 доповіді – постери на з’їздах та міжнародних конференціях
• 3 нововведення
• подано пропозицію та оформлено заявку про включення до переліку наукової (науково-технічної) продукції
• підготовлено заявку на отримання патенту на корисну модель.
Науковими керівниками були:
член-кореспондент НАМН України, д-р мед.наук., проф. Новак В.Л.
д-р. мед.наук., ст. наук. співроб. Стасишин О.В.
В 2023 р. підготовлено до захисту кандидатську дисертацію на тему «Визначення діагностичної та прогностичної ролі цитогенетичних перебудов у хворих на гострі лейкемії».
В експерименті доведено ефективність розроблених в інституті нових інфузійно-трансфузійних препаратів: - білково-сольового розчину на основі донорського альбуміну AXAM; - комплексного гіперосмолярного сольового розчину XLM.
Після завершення досліджень та впровадження у промислове виробництво препарати можуть застосовуватися в медичній практиці.
Продовжувалось виконання 3 докторських та 7 кандидатських дисертацій. У 2023 році опубліковано 63 наукових статей, з них 31 за кордоном (Scopus).
В 2023 році завідувач гематологічного відділення клініки інституту Костянтин Котлярчук отримав відзнаку міжнародної фундації хронічної мієлоїдної лейкемії (2023 iCMLf Prize).
Співробітники інституту брали участь в експертизі та опрацюванні 5 нормативно-правових актів.
Спеціалізованою клініко-діагностичною лабораторією виконано 426,5 тис. досліджень.
В інституті впроваджено 7 нових методів:
- діагностики - 4
- лікування - 2
- профілактики - 1
Прийнято хворих у консультативній поліклініці - 26,0 тис.
• Проведено консультацій науковими працівниками - 3,5 тис.
• Проведено консультацій в інших ЛПЗ - 27
• Прийнято хворих ( в т.ч. проліковано) із інших областей України - 2277
• Проліковано хворих у стаціонарі - 1640
Проведено 33 трансплантацій стовбурових гемопоетичних клітин (всього за 2019-2023 рр. – 91).

15.02.2024

12.02.2024
В рамках співпраці з науковцями Республіки Польща на запрошення клініки Святого Лукаса в м. Бєльсько-Бяла з 30.01 по 03.02.2024 р. стажувались на практичному курсі «Артроскопія плеча» лікарі-ортопеди ДУ ІПКТМ НАМН України Янчак І.В., Кались А.С., Серафин Ю.Я.

19.12.2023
15-16 грудня 2023 р. у Львові відбулася науково-практична конференція з Міжнародною участю «Діагностика та лікування гематологічних захворювань: підведення підсумків 2023 року». Організатором, якої були ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України», Товариство гематологів України, Українська школа гематологів та Національний Центр радіаційної медицини НАМН України. Науковці Інституту виступили з 10 доповідями по даній тематиці, а всього було представлено 25 доповідей. Доповідачами на конференції виступили також науковці та практичні лікарі з Івано-Франківська, Києва, Великої Британії, Швеції.
Іноземні фахівці ознайомили учасників з сучасними підходами в наданні первинної медичної допомоги особам з радіаційними ураженнями. Учасниками конференції були і практичні лікарі-гематологи України.
Вітав присутніх і виступив з доповіддю про Вчених гематологів, які створювали гематологію України директор інституту, член-кореспондент НАМН України, заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор Василь НОВАК.
На фото учасники конференції науковці ДУ «ІПКТМ НАМН України»
Ярослав Берекета
06.10.2023
28 вересня 2023 Національна академія медичних наук України відзначила 30-річчя свого заснування. В м.Києві відбулися урочистості з цієї нагоди. В ДУ "ІПКТМ НАМН України" 29.09.2023 відбулось урочисте засідання Вченої ради інституту.
З доповіддю виступив директор, заслужений діяч науки та техніки України, член-кореспондент НАМН України, академік АНВО, доктор медичних наук Василь Новак, а також вручив грамоти та подяки ряду працівників інституту. Серед них відомі вчені, практичні лікарі, медичні сестри та лаборанти.
Вітаємо всіх нагороджених!!!

29.09.2023

26.09.2023

04.09.2023

24.08.2023

15.08.2023
З сумом повідомляємо, що 14 серпня 2023 року відійшла у вічність головний науковий співробітник ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України», Заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор  Виговська Ярослава Іллівна, яка стояла біля витоків вітчизняної гематології і понад 60 років очолювала відділення гематології Інституту. У 1953 році закінчила з відзнакою лікувальний факультет Львівського державного медичного інституту і з вересня цього ж року розпочала науково-практичну діяльність в інституті.  В  1961 р. захистила кандидатську, а у 1972  р. докторську дисертації. У 1965 році була призначена керівником відділення гематології. Звання професора присвоєно у 1984 р., була провідним вченим гематологом нашої держави і створила наукову школу гематологів. Багаторічний член Українського лікарського товариства у Львові. Парастас відбудеться 15.08.2023 о 19:00 у каплиці на вул. Пекарській, чин похорону 16.08.2023 о 14:00, у тій самій каплиці. Поховають Ярославу Іллівну у родинному гробівці на Личаківському кладовищі.

26.07.2023

20.07.2023
В вересні 2023 р. Національна академія медичних наук України буде святкувати своє 30-річчя.
В рамках підготовки до свята ДУ "Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України (м. Львів) розробила заходи, в яких передбачено проведення урочистого засідання Вченої ради, нагородження наукових співробітників, проведення ряду вебінарів по тематиці "Сучасні питання гематології та трансфузіології".
Вже підготовлено матеріали про діяльність ДУ ІПКТМ НАМН України до видання книги " Національна академія медичних наук України, академічна медична наука - українському суспільству 30 років". Підготовлено відеоролик про інститут.
Проводиться організаційна робота по налагодженню подальшої співпраці з науковцями Польщі, Словаччини.
19.05.2023
Заслужений лікар України, лікар-хірург Андрій Кались та лікар-ортопед, к.м.н., доцент Юрій Серафин брали участь у тренінгу «Актуальні проблеми та варіанти лікування гемофілії та інших коагупатій». Тренінг відбувся у багатопрофільному Центрі онкології та травматології ім. М. Коперника у м. Лодзь, Польща 10-11 травня 2023 р. Під час тренінг лікарі інституту пройшли стажування з організації високоспеціалізованої амбулаторної та стаціонарної допомоги хворим на гемофілію з ураженням опорно-рухового апарату. Відбулися практичні заняття з питань ранньої діагностики, оперативного лікування та реабілітації хворих на спадкові коагулопатії.

18.05.2023
День вишиванки у Державній установі "Інститут патології крові та трансфузійної медицини Національної академії медичних наук України"

12.05.2023
З нагоди МІЖНАРОДНОГО ДНЯ МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ у ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» головний лікар Орест Тушницький та головна медична сестра Людмила Іваськевич від імені адміністрації установи привітали медичних сестер клініки Інституту!
ДОРОГІ НАШІ МЕДИЧНІ СЕСТРИ!!!
Вітаємо Вас з Міжнародним днем медичної сестри! Бажаємо насамперед міцного здоров’я і благополуччя в особистому житті. Нехай ваша доброта, чуйність та турбота повертається до вас у подвійному обсязі. Тепла Вам і ласкавих подарунків долі.
Інформаційна довідка: вперше ідея святкування Дня медсестр була озвучена в 1953 році, але відзначати в статусі міжнародного день стали з 1965 року. У 1971 році Міжнародні Рада медичних сестер прийняла рішення святкувати 12 травня, в день народження Флоренс Найтінгейл, однієї із засновниць служби сестер милосердя. Згідно з історичними довідками, під час Кримської війни Ф. Найтінгейл організувала у Туреччині догляд за пораненими солдатами союзників (коаліції Франції, Османської імперії, Великобританії і Сардінії). Згодом вона заснувала перші курси сестер милосердя Англії. Щорічно до цього дня Рада медсестер готує інформаційні матеріали, оголошує тематику і гасло майбутнього святкування. Всесвітній день медичної сестри в Україні відзначається з 1997 року за ініціативи Міністерства охорони здоров’я та Асоціації медичних сестер України.

13.04.2023

05.04.2023
31.03-01.04. 2023 р. в м. Яремче (Івано-Франківська область) відбувся Національний гематологічний форум з участю 50 дорослих і дитячих лікарів- гематологів та науковців. Серед учасників дискусії: спікер - доктор медичних наук Стасишин О.В., заслужений лікар України, лікар-хірург Кались А.С. (ДУ ІПКТМ НАМН України, м. Львів), доктор медичних наук, професор Клименко С.В. (м. Київ), кандидат медичних наук Глушко Н.Л. (м. Івано-Франківськ).
Темою дискусії був:
• Погляд на лікування пацієнтів з гемофілією в Україні через призму міжнародних практик та стандартів лікування.
• Профілактичне лікування та підготовка до хірургічного втручання дорослих пацієнтів з важкою формою гемофілії А та В.
• Виявлення та лікування рідкісних коагулопатій – вроджений дефіцит VІІ фактору.
• Гемофілія В з інгібіторами, підходи до лікування.
• Розбір клінічних випадків.
Спікер д.м.н. Стасишин О.В.

20.03.2023
Відзнака міжнародної фундації хронічної мієлоїдної лейкемії у 2023 році (2023 iCMLf Prize) присуджено двом українським гематологам – серед них Костянтину Котлярчуку
У 2023 році нагорода iCMLf Prize відзначає роботу українських гематологів у ці часи війни та руйнувань. Радою директорів та радників iCMLf було обрано двох номінованих українських гематологів для спільного присвоєння нагороди у 2023 році.
Д-р. Костянтин Котлярчук
Завідувач гематологічного відділення ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України», Львів, Україна
Нагорода iCMLf Prize присвоюється з метою відзначення видатного вкладу у покращення допомоги пацієнтам з ХМЛ у складних умовах роботи, в країнах низького або середнього достатку з наявністю обмеженого доступу до діагностики та лікування цього захворювання.
Д-р Костянтин Котлярчук
Д-р Котлярчук завідує гематологічним відділенням ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» у м. Львів. Костянтин Котлярчук протягом тривалого часу займається лікуванням пацієнтів з ХМЛ, зокрема багато років вивчає проблему ведення вагітності при хронічній мієлоїдній лейкемії.
Він також провів значну роботу, зокрема в межах співпраці з Міжнародною фундацією ХМЛ (iCMLf), для покращення діагностики та моніторингу перебігу ХМЛ у своїй країні. Завдяки його зусиллям його рідна установа ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини, НАМН України» у м. Львів отримала підтримку в межах гранту за програмою iCMLf Diagnosis & Testing, що дало можливість провести стажування співробітників лабораторії інституту за кордоном та в подальшому налагодити молекулярний ПЛР моніторинг пацієнтів з ХМЛ у західному регіоні України.


07.03.2023
Минулого тижня в нашому центрі трансплантації у Львові була значна подія - встановили і запустили в роботу апарат для аферезу стовбурових клітин. Він появився завдяки зусиллям нашого керівництва в особі директора інституту, член-кореспондента НАМН України, проф. Новака Василя Леонідовича. Введення його в експлуатацію супроводжувалося одразу аферезом клітин у хворого, напередодні якому вже проводився збір, але кількість клітин була недостатньою, а на новому апараті вдалось зібрати достатню їх кількість. В інституті це вже другий апарат, тобто є можливість проводити процедури без остраху, що раптом щось станеться з одним із них, бо є інший, а при потребі можна одночасно проводити процедуру у двох пацієнтів. Але мобілізація стовбурових клітин - складний багатоступеневий процес, який проходить за участю багатьох спеціалістів, які забезпечують визначення рівня CD34+ клітин в крові і лейкоконцентраті, підготовку клітин до кріоконсервації, зберігання їх в ультранизькотемпературних холодильниках. Але виникає нагальна потреба у кріосховищі для тривалого зберігання стовбурових клітин в рідкому азоті, або його парах. І це має бути наступним етапом нашого розвитку.


06.02.2023
Про основні показники діяльності науковців-медиків ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» за 2022 р.
В грудні 2022 року. на засіданні Вченої ради ДУ ІПКТМ НАМН України проаналізовано роботу за 2022 р. Працюючи в умовах військового стану та складних епідеміологічних умовах колектив інституту впроваджував наукові розробки у виробництво і практику закладів охорони здоров’я, які служать матеріалом для публікацій та виступів на наукових форумах, для підготовки нововведень (5). Вони стали основою для 78 наукових публікацій, з яких 21 за кордоном, 8 статей у наукових журналах, 4 патентів на корисну модель. Продовжилось виконання 3 докторських та 8 кандидатських дисертацій.
Видано збірник матеріалів «Сучасні проблеми гематології та трансфузіології», присвячений до 80-річчя Войціцького Юрія Володимировича к.м.н., завідувача консультативною поліклінікою інституту. Видано 1 монографію.
Проведено аналіз захворюваності та поширеності хвороб крові, кровотворної та лімфоїдної систем з усіх регіонів України та видано «Показники діяльності гематологічної служби України» в 2022 р., які направлені в МОЗ, НАМН України, головним спеціалістам департаментів охорони здоров’я.
Для надання медичної допомоги бійцям, що перебувають на фронті, а також для лікування населення з урахуванням впливу наслідків бойових дій на сході України, використовуються інфузійно-трансфузійні препарати, розроблені в інституті в результаті виконання НДР (6 об’єктів промислової власності – винаходів і зареєстрованих технологій).
В 2022 році у Центрі ТСГК було проведено 21 автологічних трансплантацій стовбурових гемопоетичних клітин пацієнтам з лімфопроліферативними захворюваннями. Всього з 2019 року виконано – 58 авто-трансплантацій стовбурових гемопоетичних клітин.
Лікувальні та лабораторні підрозділи практичної медицини забезпечували надання високоспеціалізованої медичної допомоги хворим з патологією крові, спадковими та набутими коагулопатіями. У 2022 р. у консультативній поліклініці прийнято 15 871 пацієнтів, в клініці інституту стаціонарно проліковано 1601 хворих, з них 1523 тематичних, проведено 405 оперативних втручань. У спеціалізованій клініко-діагностичній лабораторії виконано понад 341 тис. од. гематологічних, цитологічних, імунологічних, цитогенетичних і біохімічних аналізів. Протягом 2022 р. було надано 146 консультацій військово- службовцям Збройних Сил України, 29 із них було госпіталізовані в стаціонари інституту. Також стаціонарна допомога була надана 109 внутрішньо- переміщеним особам. У практичних підрозділах впроваджено 5 нових методів діагностики і лікування.


Колектив ДУ «ІПКТМ НАМН України» висловлює щирі співчуття родині, близьким та колегам з приводу смерті на 100 році життя відомого науковця, вчителя, наставника, видатного вченого у галузі профілактичної медицини академіка НАМН України, члена-кореспондента НАН України, заслуженого діяча науки та техніки України, заступника директора з наукової роботи Інституту медицини праці ім. Ю.І. Кундієва НАМН України Ісаака Михайловича Трахтенберга. Це велика невимовна втрата для всієї академічної спільноти. Поділяємо Ваше горе, сумуємо разом з Вами, підтримуємо Вас у годину скорботи. Світла пам’ять про Ісаака Михайловича назавжди залишиться в серцях близьких та знайомих.

Від імені колективу ДУ «ІПКТМ НАМН України»
Проф., член.-кор НАМН України Василь Новак

Напередодні Нового Року завдяки керівництву Д2232 (Губернатор Віталіі Лесько) та Спілці Ротарі в Україні за фінансування в програмі медичних disaster grants та Медичного підкомітету Координаційного Комітету Д2232 по подоланню гуманітарної катастрофи (Медичний Координатор Д2232 Olha Paliychuk) та організаційної підтримки членів РК Львів отримали нові Приліжкові монітори пацієнтів для Центру трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» — директор, член-кореспондент НАМН України, проф. Новак Василь Леонідович.


21.12.2022

21.11.2022
Авторський колектив ДУ ІПКТМ НАМН України спільно з головними експертами-гематологами України та м.Києва під редакцією член-кореспондента НАМН України, заслуженого діяча науки і техніки, д.м.н. проф Новака В.Л. підготовлено показники діяльності гематологічної служби та науково-практичних підрозділів профільних ДУ НАМН України в 2021р.

Представлено показники захворюваності та поширеності: хвороб крові, кровотворної та лімфоїдної систем серед дорослого населення України, які призначені для фахівців МОЗ, НАМН України, головних лікарів обласних лікарень, завідувачів і лікарів гематологічних відділень, терапевтів та інших фахівців суміжних спеціальностей. ___________________________________________________________________________________________________________

21.10.2022
19.10.2022 р. в ДУ ІПКТМ НАМН України відбулася робоча нарада з участю завідуючих структурними підрозділами під головуванням директора інституту, член-кореспондента НАМН України, д.м.н., проф. Новака В.Л. щодо активізації публікаційної діяльності науковців та практичних лікарів інституту. Відмічено, що у 2022 р. в іноземних виданням надруковано 17 публікацій, вийшла з друку 1 монографія, надруковано ряд публікацій у вітчизняних журналах, а також ведеться підготовка до видання власного збірника наукових публікацій – всього підготовлено до друку 39 тез та статей на 126 сторінках. Намічено активізувати дану роботу і повторно заслухати це питання на проблемній комісії. ___________________________________________________________________________________________________________
30.09.2022
У вересні 2022 року інститут підписав новий договір №2091501 від 15.09.2022р. «Про медичне обслуговування населення з надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги методом трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів» укладений між Спеціалізованою державною установою «Український центр трансплант-координації» (СДУ «УЦТК») та ДУ ІПКТМ НАМН України. В рамках цього договору в Центрі ТГСК 07.09.22р., 08.09.22р., 14.09.22р. і 29.09.22р. проведено 4 авто-ТСГК пацієнтам з онкогематологічною патологією. Таким чином з початку 2022 року проведено вже 16 авто-трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин.
21.09.2022
Приємна новина. Вітаємо! Рішенням Вченої ради (від 01червня 2022 р., протокол № 5) Міністерства освіти і науки України Бойко Ользі Ігорівні та Книш Наталії Володимирівні присвоєно вчене звання старшого дослідника зі спеціальності 222 Медицина.
08.09.2022
Сьогодні радісний день для нашої трансплантаційної команди, ми провели чергову трансплантацію в цей важкий для країни час. Але не просто чергову, а 50-ту. При цьому розширюється і географія хворих, які лікувалися у Львові, адже пацієнт родом з Миколаєва, де поруч точаться важкі бої. Але попереду нас чекає важкий посттрансплантаційний час виходжування хворого. Маємо велику надію, що він пройде без важких побічних ефектів. Хочеться побажати і пацієнту, і всій команді терпіння, успіху і віри в швидке відновлення.
___________________________________________________________________________________________________________
20.04.2022
___________________________________________________________________________________________________________
19.04.2022
ДУ ІПКТМ НАМН України в умовах війни продовжує надавати медичну допомогу гематологічним хворим. За період з 24 лютого 2022 р. госпіталізовано 215 хворих. Із них 152 в гематологічне відділення, 54 в хірургічне, в Центр трансплантації 11 осіб. Серед усіх пацієнтів 37 із числа тимчасово переміщених осіб із території де проходять активні бойові дії (Харків, Суми, Черкаси, Донецьк, Київ, Маріуполь, Полтава).
Серед гематологічних хворих 74 із злоякісними лімфомами, 23 з хронічною лімфоцитарною лейкемією, 18 множинною мієломою.
У хірургічному відділенні проводились діагностичні лімфоаденектомії – 25 операцій, на кістково-м’язовій системі хірургічні втручання у 42 пацієнтів.
Лікарями консультативної поліклініки інституту проконсультовано 1406 пацієнтів, із них 300 осіб звернулись за медичною допомогою вперше. 105 із числа тимчасово переміщених осіб, 46 учасників АТО, 3 особи учасники бойових дій. Крім того дистанційно проконсультовано 1509 осіб.
Продовжує функціонувати центр трансплантації СГК. Здійснено 2 автотрансплантації стовбурових гемопоетичних клітин пацієнтам з множинною мієломою.
___________________________________________________________________________________________________________
18.04.2022
15 квітня 2022 р. директор інституту, член-кореспондент НАМН України, д.м.н., проф. Новак В.Л. прийняв участь в тематичному семінарі «Забезпечення безперервного лікування біологічною терапією в умовах воєнного стану» де поділився досвідом надання високоспеціалізованої медичної допомоги хворим онкогематологічного профілю в Україні. ___________________________________________________________________________________________________________
14.03.2022
ДУ «ІПКТМ НАМН України» (м. Львів) спільно з кафедрою анестезіології та інтенсивної терапії Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика опрацьовано та рекомендовано до розгляду «Тимчасовий порядок застосування прямого переливання крові або консервованої цільної крові в умовах бойових дій та техногенних катастроф». ___________________________________________________________________________________________________________
03.03.2022

УВАГА !!!

🏥 Лікарі-гематологи консультативної поліклініки інституту проводять консультації у звичайному штатному режимі роботи з 9.30 до 15.00 щодня, окрім суботи, неділі та державних свят. Вхід з внутрішнього двору інституту при наявності паспорта.
🏥 Клініка інституту працюватиме з 9.30 до 17.00 понеділок - п’ятниця.
Прийом здійснюватиметься за попереднім записом у порядку черги.
Місце проведення – Вхід з внутрішнього двору інституту (з вул. Котляревського), гематологічне відділення, 5-й поверх.
Пацієнти можуть отримати планову хіміотерапевтичну допомогу в формі денного стаціонару.
Перелік наявних лікарських засобів наведено на сайті установи.
📞 За інформацією звертатися за контактними номерами: 9.30-17.00
0676705353 – Котлярчук Костянтин Богданович – завідувач гематологічного відділення
0979089536 – Юрчишак Ірина Михайлівна – завідувач консультативною поліклінікою
На жаль, поки не можемо забезпечити цілодобове перебування пацієнтів у клініці інституту та проведення планових операційних втручань.
Медичний персонал інституту працює.
БАЖАЄМО НАМ УСІМ МИРУ І ПЕРЕМОГИ.
Реєстратура тел. (032) 237-39-17
Консультативна поліклініка відкрита для відвідувачів з 09.00 до 16.00.
Запис на прийом до лікарів у реєстратурі з 09.00 до 14.00.
Прийом пацієнтів з 09.00 до 15.00. ___________________________________________________________________________________________________________
22.02.2022
У видавництві ТзОВ «Західно-український консалтинг центр» під редакцією заслуженого діяча науки і техніки, члена-кореспондента НАМН України, академіка НАН ВО України, професора Новака В.Л. вийшов з друку збірник матеріалів, присвячених 80-річчю заснування ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України». В збірнику 71 публікація, авторами яких є 113 науковців та практиків.

Вітаємо авторський колектив!

___________________________________________________________________________________________________________
04.02.2022
___________________________________________________________________________________________________________
03.02.2022
Провели ще одну, чергову, трансплантацію за участю співробітників 1-го ТМО м.Львова
___________________________________________________________________________________________________________
21.01.2022
Ще одна, чергова, трансплантація в ДУ "Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України". Позитивний настрій пацієнта і його віра - запорука успіху. Але цьому передувала тривала підготовка і важка праця усіх лікарів-гематологів. Тільки спільними зусиллями можна досягти успіху. Сподіваємося на швидкий енграфт.
___________________________________________________________________________________________________________
05.01.2022
05.01.2022 року адміністрація ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» провела зустріч з керівництвом 1-ого Територіального медичного об’єднання м. Львова. Ознайомились з діяльністю відділення трансфузіології та планами створення відділення трансплантації кісткового мозку. Обговорили питання майбутньої співпраці у галузі трансфузіології, гематології та трансплантації стовбурових гемопоетичиних клітин.
___________________________________________________________________________________________________________
24.12.2021
___________________________________________________________________________________________________________
16.12.2021
Вебінар в межах масштабного освітнього проекту, спільно з Інститутом патології крові, присвячений питанню безпеки компонентів крові та підвищення стандартів трансфузійної медицини.
Приєднуйтесь 17 грудня, о 14:00, і дізнайтеся більше про те, як сучасні технології патогенінактивації компонентів крові можуть допомогти скоротити кількість посттрансфузійних реакцій та сепсису.
Під час вебінару доктор Маркус Пікар-Моро, директор з питань науки компанії Cerus, сфокусує увагу на таких питаннях:
•Інактивація патогенів у компонентах донорської крові – тромбоцитах та плазмі, її роль у створенні безпечних продуктів крові для переливання.
•Технологія патогенінактивації Інтерсепт, як вона працює. Порівняння Інтерсепт з технологією Мірасол
•Досвід застосування технології Інтерсепт у різних країнах світу. Результати у цифрах.
КНОПКА:Зареєструватись на вебінар ___________________________________________________________________________________________________________
09.12.2021
Тема для пацієнтів!
Хто такий гематолог?
Гематолог — це лікар, який спеціалізується на діагностиці та лікуванні захворювань крові. До таких захворювань відносять злоякісні онкологічні патології та неонкологічні порушення з боку клітин крові (підвищення або зниження рівня лейкоцитів, еритроцитів, тромбоцитів) або органів, які їх продукують (кістковий мозок, селезінка).
Лікар цієї спеціалізації найчастіше працює в спеціалізованих центрах і клініках, які спеціалізуються на лікуванні хвороб крові, кровотворної та лімфоїдної тканин .
Як і будь-яке інше захворювання гематологічні порушення мають певні симптоми, на які варто звернути увагу. Це і є дзвіночком для негайної консультації у гематолога. 
Причини для звернення до гематолога: - хронічна втома і слабкість; - регулярні запаморочення; - знижений гемоглобін; - часті кровотечі з носа і при травматичних ушкодженнях; - синці; - тривале підвищення температури без видимих ​​на те причин; - збільшені лімфовузли; - шкірний свербіж.
Причинами також можуть можуть послужити: - блідість шкірного покриву; - носові, ясенні, маткові, кровотечі; - регулярні синці; - больова симптоматика в кістково-скелетної системі, області суглобів; - збільшення в розмірах селезінки і / або печінки; - систематичні головні болі і болі в області черевної порожнини; - погані показники аналізу крові.
До гематолога йдуть на прийом з наступними хворобами : - анемією; - мієлолейкоз; - лімфомою; - лімфолейкоз; - макроглобулінемія; - мієломою; - аутоімунної тромбоцитопенією; - на гемофілію; - гемохроматоз; - поліцитеміею; - ідіопатичною пурпурою; - еритремією.
Отже, гематолог здійснює лікування: - всіх видів анемій; - тромбоцитопатій, - цитопеній; - васкулітів; - гемофілії; - онкозахворювань крові.
Для ефективності лікування здійснюється постійний контроль за станом пацієнта та проводиться систематична здача аналізів.
Яку діагностику призначає гематолог?
У компетенції гематолога призначення наступних досліджень: - Стернальна пункція; - Трепанобіопсія; - Ультразвукова діагностика; - Рентгенографія; - Комп'ютерна томографія; - Магнітно-резонансна томографія; - Сцинтіографія; - Багатохвильова спектрофотометрія; - Ендоскопічні види досліджень.
Лабораторна діагностика в гематології
Не менш важливі лабораторні показники біоматеріалів: - загальний аналіз крові; - ретикулоцити; - аналіз сечі; - біохімія крові; - коагулограма; - аналіз калу; - мікроскопія.
Методики лікування, якими володіє лікар-гематолог
Вибір системи лікування залежить від складності патологічного стану і кожного окремого клінічного випадку. У гематології для лікування застосовують: - оперативне втручання; - трансплантація кісткового мозку і клітин крові; - хіміотерапевтичне лікування; - радіотерапевтичне лікування; - антибактеріальне лікування; - трансфузійна терапія; - гормональне і медикаментозне лікування.
Консультація гематолога: етапи
Існує певна структура прийому у гематолога. 
Візит до лікаря має свою послідовність: - збір анамнезу; - огляд фізичного стану пацієнта; - видача направлення на здачу лабораторних аналізів. По завершенню діагностики лікар оцінює складність ситуації, призначає необхідну терапію, і веде контроль за станом хворого в процесі лікування.
Гематологія також тісно співпрацює з онкологією (Гемабластози, гематосаркоми), радіологією, імунологією, токсикологією (токсичні агранулоцитарні реакції, побічні ефекти лікарських засобів, набуті гемофілії і коагулопатії)), інфектології (токсична алейкія (агранулоцитоз), мононуклеоз, гемолітико-уремічний синдром), ревматології, дерматології , трансфузіології, з проф патологією, з біофізики; опосередковано і частково з: нефрологією, гепатологією, і навіть з екологією. ___________________________________________________________________________________________________________
02.12.2021
___________________________________________________________________________________________________________
02.12.2021
___________________________________________________________________________________________________________
30.11.2021
___________________________________________________________________________________________________________
25.11.2021
___________________________________________________________________________________________________________
18.11.2021
___________________________________________________________________________________________________________
17.11.2021
___________________________________________________________________________________________________________
16.11.2021
___________________________________________________________________________________________________________
11.11.2021
___________________________________________________________________________________________________________
08.11.2021
Колектив ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» висловлює сум про непоправиму втрату Бебешко Володимира Григоровича – видатного вченого з клінічної та експериментальної гематології, члена-кореспондента Національної академії медичних наук України, доктора медичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата державної премії України в галузі науки і техніки.
В нашій пам’яті та серцях навічно залишиться людське та професійне спілкування з видатним українським вченим, його досвід та поради як фахівця з гематології були для нас яскравим прикладом мудрого вчителя та наставника.
Висловлюємо найщиріші співчуття родині та близьким Володимира Григоровича. Світла пам’ять про видатного професіонала та діяча науки буде завжди з нами.
Царство йому небесне !!! ___________________________________________________________________________________________________________
05.11.2021
___________________________________________________________________________________________________________
04.11.2021
Приєднуйтесь до безкоштовних вебінарів
Вебінари проходитимуть на онлайн-платформі clickmeeting. Слухачам не потрібно встановлювати додаткове ПО, достатньо просто заповнити форму реєстрації, а потім - перейти за посиланням, яке надійде їм на електронну пошту, вказану під час реєстрації.
Вебінари ми будемо записувати. Всі учасники отримають запис на електронну пошту після вебінару. Іменні сертифікати після завершення вебінару, разом з матеріалами, будуть надіслані учасникам у електронному вигляді.
графік вебінарів та теми, які уже відомі.
1) 9.11.2021 (вівторок). 14:00-15:30 (узгоджено)
Тема: Основи кріоконсервування еритроцитів. Організація кріобанку.
2) 18.11.2021 (четвер). 14:00-15:30 (є попередня домовленість, інформація ще узгоджується)
Тема: Інактивовані патогенами та звичайні концентрати тромбоцитів у дітей, молодих людей та підлітків. Ретроспективне дослідження «когорти часових рядів» гемонагляду.
3) 26.11.2021 (п’ятниця). 14:00-15:30 (є попередня домовленість, інформація ще узгоджується)
Тема: Фенотипування у сфері пересадки гемоетичних стовбурових клітин. Реальний клінічний досвід.
КНОПКА:Зареєструватись на вебінар ___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
29.10.2021
27.10.2021 р. в ДУ ІПКТМ НАМН України відбулося засідання Вченої ради інституту, де розглянули ряд питань життєдіяльності установи.
Серед них:
1. Підготовка матеріалів розрахунку унікальних послуг щодо переходу на новий механізм фінансового забезпечення установи.
Доп. – Довгалюк Н.Л., заступник директор з економічних питань
2. Звіт про наукову діяльність лабораторії імунології і генетики неоплазій крові за 2016-2020 рр.
Доп. – Шалай О.О., к.м.н., зав. лабораторії
3.Підсумки роботи підрозділів практичної медицини за 9 місяців 2021 р.
Доп. – Тушницький О.М., к.м.н., головний лікар
4. Звіти про хід виконання кандидатських і докторських дисертацій за 9 місяців 2021 р.
Доп. - к.м.н. Євстахевич Ю.Л., к.м.н. Цяпка О.М., к.м.н. Лукавецький Л.М., н.с. Барілка В.А., н.с. Котлярчук К.Б., н.с. Семерак М.М., м.н.с. Дульцева Н.А., м.н.с. Зотова О.В., м.н.с. Мадич С.Є.
5. Організація Кріобанку, як нового структурного підрозділу Центру трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин.
Доп. – Тушницький О.М., к.м.н., головний лікар ___________________________________________________________________________________________________________
21.10.2021
21.10.2021 р. в ВЦ «КиївЕкоплаза» МОЗ України, спеціалізована Державна установа «Український центр трансплант-координації» виступили організаторами Міжнародного симпозіуму з лабораторної медицини по питанню «Прикладні питання діяльності суб’єкту системи крові». В роботі симпозіуму прийняв участь і виступив з доповіддю «Епідеміологічні аспекти інфекційної безпеки в системі крові» директор інституту, член-кореспондент НАМН України, Заслужений діяч науки і техніки України, д.м.н., проф. Новак В.Л. ___________________________________________________________________________________________________________
19.10.2021
13 жовтня 2021 р. директор інституту, член-кореспондент НАМН України, д.м.н., проф. Новак В.Л. та д.м.н., зав. лабораторії технології трансфузійних препаратів Кондрацький Б.О. в режимі відео конференції прийняли участь в засіданні Комітету Верховної ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування де розглядались питання розбудови системи донорської крові та компонентів крові та стану виконання Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.20 р. № 931. В.Л. Новак виступив на відео конференції та надав ряд пропозиції щодо якісного виконання даного Закону. ___________________________________________________________________________________________________________
18.10.2021
___________________________________________________________________________________________________________
16.09.2021
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
21.08.2021
___________________________________________________________________________________________________________
09.08.2021
Колектив ДУ ІПКТМ НАМН України підтримав захід «Лікарі України за мир» організований НАМН України. 06.08.2021 р. було проведено зібрання лікарів, науковців в актовому залі інституту з цього питання. Лікарі практичних підрозділів в цей день працювали з символічними «Голубами миру» на білих халатах.
___________________________________________________________________________________________________________
26.04.2021
___________________________________________________________________________________________________________
23.04.2021
Про висвітлення роботи науковців медиків
І. 20.04.2021 року відбулося онлайн-засідання Вченої ради ДУ «ІПКТМ НАМН України» на якій розглянуто ряд питань життєдіяльності інституту.
Серед основних питань:
1. Звіти голів Проблемних комісій про хід виконання НДР за І-й квартал 2021 року. Доповідали: д.м.н., Заслужений діяч науки і техніки, професор Виговська Я.І. та д.м.н. Кондрацький Б.О.
2. Розглянуто та затверджено проекти НДР з терміном виконання 2022-2024 рр. Доповідачами виступили: д.м.н. З.В. Масляк, д.м.н. Кондрацький Б.О., к.м.н. Шалай О.О, к.б.н. Даниш Т.В.
3. Звіти про хід виконання докторських та кандидатських дисертацій у 2021 р. Доповідачі: к.м.н. Євстахевич Ю.Л., к.м.н. Цяпка О.М., к.м.н. Лукавецький Л.М., Котлярчук К.Б., Семерак М.М., Дульцева Н.А., Зотова О.С., Мадич С.Є.
ІІ. За дорученням НАМН України директором ДУ «ІПКТМ НАМН України» д.м.н., Заслуженим діячем науки і техніки, професором Новаком В.Л. вручено Диплом переможця конкурсу на кращу науково-дослідну роботу, що виконувалась за бюджетні кошти та була завершена у 2019 році виконавцями д.м.н., Заслуженим діячем науки і техніки, професором Виговською Я.І. та д.м.н., Євстехевичем І.Й.
ВІТАЄМО!!!
___________________________________________________________________________________________________________
05.04.2021
Про висвітлення роботи науковців-медиків
В ДУ ІПКТМ НАМН України в І-ому кварталі 2021 р. поліклінічним відділенням прийнято 4578 пацієнтів. В стаціонарах інституту проліковано 380 хворих, із них 247 в гематологічному відділенні та 123 в хірургічному. Проведено трансплантацію стовбурових гемопоетичних клітин у 3 хворих.
Ведеться робота по організації науково-практичної конференції (13-14.05.2021 р.) «Здобутки та пріоритети розвитку сучасної гематології та трансфузійної медицини», присвяченої 80-річчю заснування ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України. ___________________________________________________________________________________________________________
11.01.2021
Про основні досягнення науковців-медиків ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» за 2020 р.
29.12.2020 р. на засіданні Вченої ради ДУ ІПКТМ НАМН України проаналізовано роботу за 2020 р. Відмічено, що працюючи в складних епідеміологічних умовах колектив інституту впроваджував наукові розробки у виробництво і практику закладів охорони здоров’я, які служать матеріалом для публікацій та виступів на наукових форумах, для підготовки нововведень (6). Вони стали основою для публікацій 71 наукових праць, з яких 24 за кордоном, серед них 19 статей у наукових журналах, 5 патентів на корисну модель. Продовжилось виконання 3 докторських та 9 кандидатських дисертацій.
Інститут був ініціатором та організатором IV Міжнародного конгресу з інфузійної терапії проводився в онлайн-режимі. Для роботи у Конгресі було зареєстровано більше 26 тисяч лікарів, науковців та середніх медичних працівників. Працювало 9 секцій, було заслухано 148 доповідей, проведено 3 панельні дискусії та 5 майстер-класів. З доповідями в онлай-режимі виступали спікери з 20 країн світу.
Видано Міжнародні стандарти гемопоетичної клітинної терапії. Колекціонування продукту, його обробка та застосування.
Проведено аналіз захворюваності та поширеності хвороб крові, кровотворної та лімфоїдної систем з усіх регіонів України та видано «Показники діяльності гематологічної служби України», які направлені в МОЗ, НАМН України, головним спеціалістам департаментів охорони здоров’я.
Для надання медичної допомоги бійцям, що перебувають в зоні АТО, а також для лікування населення з урахуванням впливу наслідків бойових дій на сході України, використовуються інфузійно-трансфузійні препарати, розроблені в інституті в результаті виконання НДР (6 об’єктів промислової власності – винаходів і зареєстрованих технологій).
У березні 2020 року Головною акредитаційною комісією МОЗ України було успішно проведено акредитацію клініки Інституту та підтверджено вищу акредитаційну категорію (акредитаційний сертифікат серія МЗ № 014819).
Постановою КМУ №649 від 15.07.2020 року внесено зміни до Постанови КМУ № 707 від 5.09.2018 р. «Деякі питання реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів» відповідно до яких ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» став учасником вище наведеного пілотного проекту
У вересні 2020 року Інститут підписав угоду «Про медичне обслуговування населення з надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги методом трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів» з Міністерством охорони здоров’я України, у рамках Постанови КМУ №649 від 15.07.2020 року та № 707 від 5.09.2018 р.
В 2020 році у Центрі ТСГК було проведено 18 автологічних трансплантацій стовбурових гемопоетичних клітин пацієнтам з лімфопроліферативними захворюваннями, всього з 2019 року виконано – 24 авто-ТСГК.
У регіональному Центрі гемаферезу, разом з працівниками Центру ТСГК проведено 20 колекцій СГК периферичної крові, всього з 2019 року виконано – 38 операцій.
Лікувальні та лабораторні підрозділи практичної медицини забезпечували надання високоспеціалізованої медичної допомоги хворим з патологією крові, спадковими та набутими коагулопатіями. У 2020 р. у консультативній поліклініці прийнято 17,6 тис. хворих, в клініці інституту стаціонарно проліковано1200 пацієнтів, проведено 393 оперативних втручань. У спеціалізованій клініко-діагностичній лабораторії виконано понад 294,9 тис. од. гематологічних, цитологічних, імунологічних, цитогенетичних і біохімічних аналізів. У практичних підрозділах впроваджено 6 нових методів діагностики і лікування. ___________________________________________________________________________________________________________
24.12.2020
___________________________________________________________________________________________________________
17.12.2020
17.12.2020 року відбулася наукова он-лайн конференція на тему: «Перспективи діагностики та лікування гематологічних захворювань», організатором якої є «Національний Науковий Центр радіаційної медицини НАМН України» на якій з доповіддю «Захворюваність та поширеність гематологічних захворювань в Україні» виступив директор інституту ДУ «ІПКТМ НАМН України (Львів) д.м.н., професор Новак Василь Леонідович. ___________________________________________________________________________________________________________
30.10.2020
29 жовтня 2020 року відбулася онлайн-конференція "Профілактика та лікування кандидозу в гематологічній практиці". Спікером виступив Новак Василь Леонідович заслужений діяч науки та техніки України, академік АНВО, доктор медичних наук, професор, головний спеціаліст МОЗ України (1997-2014 рр.) та НАМН України з гематології та трансфузіології, директор ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» з доповіддю "Актуальні проблеми організації ало- та аутологічної трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку в Україні" ___________________________________________________________________________________________________________
23.10.2020
12-13 жовтня 2020 року в м.Києві відбувся IV Міжнародний конгрес з інфузійної терапії, ініціатором та організатором якого виступив ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» (м. Львів).
З огляду на епідеміологічну ситуацію Конгрес проводився в режимі on-line.
Для роботи у Конгресі зареєструвалось більше 26 тисяч лікарів, науковців та середніх медичних працівників.
Працювало 9 секцій, зокрема трансфузіологів, анестезіологів, хірургів, акушерів-гінекологів, пульмонологів, фтизіатрів, онкологів, терапевтів, та окрема секція для медичних сестер. Було заслухано більше 140 доповідей, проведено 3 панельні дискусії та 5 майстер-класів. Серед інших важливих тем, на Конгресі було заслухано більше 10 доповідей, присв’ячених роботі медичної спільноти в умовах пандемії SARS-CoV-2 (COVID-19).
Крім відомих та авторитетних вітчизняних фахівців з доповідями та лекціями виступили представники Бельгії, Великобританії, В’єтнаму, Грузії, Данії, Італії, Індонезії, Молдови, Німеччини, Словаччини, Таджикистану, Туреччини, Угорщини, Узбекистану, Франції, Швейцарії.
Крім того, була запропонована постерна секція у вигляді відеозаписів 3-5 хвилинних доповідей, які розміщені на сайті Конгресу.
Видано матеріали IV Міжнародного конгресу з інфузійної терапії (онлайн-додаток наукового журналу Infusion&Chemotherapy 3.1/2020 ( https://infusion-chemotherapy.com)
Учасники Конгресу мали можливість вільно обирати бажані для перегляду доповіді та брати участь у голосуванні за проект Резолюції Конгресу.
За підсумками роботи учасники та спікери отримали відповідні сертифікати з нарахуванням балів для врахування їх при атестації на присвоєння (підтверждення) лікарської категорії відповідно до наказу МОЗ України від 22.02.19 №446
Для учасників Конгресу, які не змогли бути присутніми в онлайні 12 і 13 жовтня, або пропустили цікаву доповідь, оргкомітет зробив доступними записи доповідей до 28 жовтня 2020 р. включно. Їх можна переглянути у будь-який зручний час. Після 28 жовтня відео будуть додані на Ютуб-канал Конгресу.
Додаткова інформація про Конгрес - на сайті www.infusiontherapy.org. ___________________________________________________________________________________________________________
30.09.2020
Шановні колеги! Запрошуємо Вас до участі в роботі Конгресу. ___________________________________________________________________________________________________________
09.09.2020
ОГОЛОШЕННЯ
про визначення переможця
Згідно поданого оголошення в газеті «Ратуша» від 16.07.2020 р. про намір передачі майна в оренду нежитлового приміщення котельні цокольного поверху головного корпусу будівлі загальною площею 98,2 кв.м, визначено переможцем ЛМКП «Львівтеплоенерго».
Орендодавець: Державна установа «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України»
Мета оренди : виробництво, транспортування і реалізація теплової енергії для опалення та гарячого водопостачання. ___________________________________________________________________________________________________________
09.09.2020
Державна установ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» м. Львів, організовує IV Міжнародний конгрес з інфузійної терапії 12-13 жовтня 2020 р., м. Київ;
On-line
До уваги учасників IV Міжнародного конгресу з інфузійної терапії (12-13 жовтня 2020 р., м. Київ).
З огляду на епідеміологічну ситуацію оргкомітет Конгресу за погодженням з МОЗ України прийняв рішення про проведення IV Міжнародного конгресу з інфузійної терапії в режимі On-line.
Конгрес відбудеться 12-13 жовтня 2020 р. у м.Київ. Про правила реєстрації та доступу до трансляції конгресу буде повідомлено додатково на сайті конгресу https://infusiontherapy.org/.
Учасники конгресу мають можливість надіслати до оргкомітету тези доповідей, які будуть опубліковані у журналі «Інфузія & Хіміотерапія» з присвоєнням цифрового ідентифікатора DOI. Авторам тез доповідей, що відповідатимуть тематиці конгресу, буде запропоновано зробити запис відеовиступу (3-5 хвилин), який буде розміщено на сайті конгресу. Доступ до онлайн-секції постерних доповідей буде здійснюватися через сайт конгресу.
Учасники конгресу отримають сертифікати з відповідною кількістю балів, що враховуватимуться при атестації на присвоєння (підтвердження) лікарської категорії відповідно до наказу МОЗ України від 22.02.2019 № 446
Тематика конгресу:
·Актуальні питання інфузійної терапії при критичних станах і в терапевтичній практиці.
·Сучасні підходи до знеболення згідно останніх європейських рекомендацій.
·Раціональна антибактеріальна терапія та антибіотикорезистентність.
·Кровозберігаючі технології (Patient Blood Management), актуальні рекомендації ВООЗ.
·Проблема периопераційного стресу та шляхи її вирішення.
·Інтенсивна терапія гострого інсульту.
·Проблеми інфузійної терапії в кардіології та ендокронології.
·Актуальні питання респіраторної медицини.
·Експериментальна і клінічна трансфузіологія.
·Контроверсійні питання інфузійної терапії.
·Методи та засоби проведення інфузійної терапії.
·Неінтенсивна інфузійна терапія.
·Можливості інфузійної терапії в лікаря сімейної практики.
·Загальні (міждисциплінарні) питання інфузійної терапії.
·Персоніфікована інфузійна терапія.
Електронна адреса для листування: info@infusiontherapy.org
·Контакти.
·Голова оргкомітету: Кондрацький Богдан Олексійович, +38 (067) 937-42-65
·Телефон гарячої лінії:0800-400-405
·Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні ___________________________________________________________________________________________________________
08.09.2020
___________________________________________________________________________________________________________
07.09.2020
Про роботи науковців-медиків
За період квітень 2019 - серпень 2020 років в Центрі трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин «ДУ Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» (м. Львів) проведено 26 процедур аферезу стовбурових гемопоетичних клітин, а саме : 12 процедур аферезу проведено в 2019 році та 14 в 2020 році відповідно (станом на 04.09.2020р.). За період 2019-2020 рр. проведено 18 аутологічних трансплантацій стовбурових гемопоетичних клітин: 6 за період 2019 року, 12 в 2020 році(станом на 04.09.2020р) – 15 пацієнтам із діагнозом множинна мієлома, 2 пацієнтам із Лімфомою Годжкіна та 1 пацієнт із периферичною Т-клітинною (ангіоімунобластною) лімфомою. Також 3 пацієнти очікують на проведення високодозової хіміотерапії з ауто трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин (оскільки їм проведено кріоконсервацію стовбурових гемопоетичних клітин). До кінця 2020 року заплановано провести аутотрансплантацію стовбурових гемопоетичних клітин ще у 10 пацієнтів. ___________________________________________________________________________________________________________
21.08.2020
Вельмишановні колеги та гості сайту!
Від імені колективу ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» і від мене особисто прийміть найщиріші вітання з нагоди 29-ої річниці Незалежності України!
Цей день, що є результатом тисячолітньої боротьби українського народу за право мати свою державу, відзначається як найголовніше свято нашої країни.
Святкуючи разом з Вами, від душі бажаю міцного здоров’я, гарного настрою, радості, щастя, віри у щасливе майбутнє України!
Із святом Вас!
З повагою Директор інституту, проф. В. Новак ___________________________________________________________________________________________________________
07.08.2020
Оголошення
Державна установа «Інститут патології крові та трансфузійної медицини Національної академії медичних наук України», 79044, м. Львів вул. Генерала Чупринки, 45, веб-сайт інституту - www.ipktm.сom.ua , ipktm@amnu.gov.ua, (032)2383251, (032) 2383247.
Вакантна наукова посада – науковий співробітник Лабораторії молекулярної генетики.
Перелік необхідних документів, що подаються для участі у конкурсі:
- письмова заява на ім’я директора Інституту про бажання взяти участь у конкурсі, написану власноруч;
- копію документа, що посвідчує особу;
- заповнену особову картку (встановленого зразка);
- автобіографію;
- копію трудової книжки;
- копії документів про вищу освіту, підвищення кваліфікації, присудження наукового ступеня, присвоєння вченого звання, військового квитка (для військослужбовців або військовозобов’язаних);
- перелік наукових праць, опублікованих у вітчизняних та/або іноземних (міжнародних) рецензованих фахових виданнях;
- письмову згоду на обробку персональних даних.
Кандидати, які виявили бажання взяти участь у конкурсі, можуть подати додаткову інформацію про освіту, досвід роботи, професійний рівень і репутацію, а також своє бачення розвитку досліджень і розробок на посаді (характеристики, рекомендації, копії наукових публікацій, реферати тощо). На заміщення вакантної посади наукового співробітника може претендувати: доктор філософії (кандидат наук), який має не менше трьох років досвіду, за останні три роки не менше п’яти публікацій та/або патентів або особа без наукового ступеня, яка має не менше п’яти років досвіду, за останні п’ять років не менше п’яти публікацій та/або патентів.
Термін конкурсу – 30 днів з дня публікації оголошення. Документи надсилати за вказаною адресою: 79044, м. Львів вул. Генерала Чупринки, 45, тел. (032) 2383247.
___________________________________________________________________________________________________________
31.07.2020
У Постанову Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 р. N 649 внесено зміни у постанову Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 707 “Деякі питання реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів, згідно якої - Державній установі “Інститут патології крові та трансфузійної медицини Національної академії медичних наук України”, м. Львів надано право на трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин. ___________________________________________________________________________________________________________
17.07.2020


16.07.2020
5 травня 2020 р. виповнилося 80 років заснування ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України». В зв’язку з тим інститут нагороджено пам’ятною медаллю Національної академії медичних наук.
Нагороджено:
 Новака Василя Леонідовича, директора інституту, д.м.н., проф..ї, Заслуженого діяча науки і техніки України - Орденом Преподобного Агапіта Цілителя Печерського НАН України.
 Євстахевича Ігоря Йосиповича, завідувача відділення загальної та гематологічної хірургії, д.м.н, с.н.с. – Почесною Грамотою Верховної Ради України.
 Цяпку Ореста Миколайовича, п.н.с. відділення гематології, к.м.н., с.н.с. – Грамотою Верховної Ради України.
 Виговську Ярославу Іллівну, г.н.с. відділення гематології, д.м.н., проф. – Знаком пошани НАМН України.
 Стасишин Олександру Василівну, п.н.с., д.м.н., с.н.с. відділення загальної та гематологічної хірургії. - Знаком пошани НАМН України.
 Шалай Ольгу Олексіївну, зав. лабораторії імунології і генетики неоплазій крові, к.м.н., с.н.с. - Знаком пошани НАМН України.
Почесними грамотами Президії НАМН України:
 Тушницький Орест Миронович, головний лікар, к.м.н.
 Лотоцький Роман Михайлович, зав. центром гемаферезу, к.м.н.
 Чабан Володимира Євстахівна, н.с. відділення загальної та гематологічної хірургії.
 Барілка Віра Анатоліївна, н.с. лабораторії імунології і генетики неоплазій крові.
 Іваськевич Людмила Іванівна, головна медична сестра.
Оголошена Подяка Президії НАМН України:
 Винарчик Марії Йосипівні, с.н.с., к.м.н., с.н.с. лабораторії технології трансфузійних препаратів.
 Ліпатовій Ользі Сафатівні, лаб. відділу науково-організаційної, інформаційної та патентно-ліцензійної роботи.
 Дяків Галині Львівна, лікарю-лаборанту СКДЛ.
 Міляшкевич Галині Богданівні, лікарю-гематологу консультативної поліклініки.
 Чупріній Людмилі Володимирівні, зав. канцелярії.
Вітаємо нагороджених! ___________________________________________________________________________________________________________
19.06.2020
Шановні колеги!
Щиро вітаю Вас із професійним святом
Днем медичного працівника.
Від усієї душі зичу міцного здоров’я,
Успіхів у роботі, сімейних гараздів,щастя, благополуччя.
Нехай ваша нелегка праця, яка повертає людям здоров’я, приносить радість та людське щастя.
Директор, проф. В.Л. Новак ___________________________________________________________________________________________________________
28.05.2020
28.05. 2020 р. на Загальних онлайн-зборах Відділення теоретичної та профілактичної медицини НАМН України відбулося заслуховування та обговорення проектів науково-дослідних робіт поданих державними науковими установами НАМН України з терміном виконання 2020-2023 рр.
Доповідачем від ДУ ІПКТМ НАМН України був директор інституту, Заслужений діяч науки і техніки України, д.м.н., професор Новак Василь Леонідович. Тема доповіді: «Встановити роль прозапальних цитокінів та факторів росту в розвитку клінічних проявів хронічних мієлопроліферативних неоплазій з різними драйверними мутаціями та розробити алгоритм їх патогенетичної корекції», яку затвердили. ___________________________________________________________________________________________________________
22.05.2020
22—23 травня 2020 р. за дорученням Президента НАМН України, академіка Цимбалюка В.І. відбувся Перший Міжнародний медичний онлайн- форум між секторальної взаємодії лікарів на тему «Інфекція у практичній діяльності лікаря первинної і вторинної ланок».
На ньому з лекцією «Епідеміологічні аспекти гемотрансмісивних інфекцій в службі крові» виступив директор ДУ ІПКТМ НАМН України, Заслужений діяч науки і техніки України, д.м.н., професор Новак Василь Леонідович.
Слухачами лекції стали більше 1,5 тис. осіб. ___________________________________________________________________________________________________________
30.04.2020
Оголошення
Інформація про ухвалення рішення про передачу в оренду без проведення аукціону на право укладання договору оренди Державного майна:
Назва та місцезнаходження органу, що ухвалила рішення : Державна установа «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України», 79044, м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 45.
Назва об’єкта та місцезнаходження: приміщення котельні площею 100,8 кв.м . Орган, уповноважений управляти майном: Національна Академія медичних наук України.
Орендодавець: Державна установа «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України». Мета оренди: розміщення обладнання та експлуатація котельні для подачі теплової енергії.
Балансова вартість майна станом на 1 квітня 2020 р. становить 539146,2 грн. (без врахування ПДВ).
Початковий розмір орендної плати становить без ПДВ за базовий місяць оренди – 2020 року 6752,8 грн., визначений відповідно до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою КМУ №786 від 04.10.95р. зі змінами, що вносяться до Методики №766-95-п, виходячи з ринкової вартості, згідно зі звітом про незалежну оцінку та орендованою ставкою 15 %. ___________________________________________________________________________________________________________
23.03.2020
Шановні пацієнти!
Консультативна поліклініка ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» працює в режимі карантину і приймає на консультації та лікування хворих, які потребують невідкладної та ургентної медичної допомоги і лікування яких не може бути відтерміноване за життєвими показами.
Відкладіть плановий візит до лікаря-гематолога консультативної поліклініки, якщо Ви не потребуєте ТЕРМІНОВОЇ консультації.
Щоб скоротити час перебування пацієнта в консультативній поліклініці ДУ «ІПКТМ НАМН України» прохання попередньо записуватись на прийом з 9.00 до 14.00 за телефоном реєстратури:
☎️0322373917, 0974456916, 0631544072
Лікарі консультують з 09:00 до 15:00.
Які документи необхідно взяти з собою?
·Паспорт громадянина України.
·Направлення від сімейного лікаря або лікуючого лікаря.
·Дані усіх обстежень (ЗАК, БАК, УЗД та ін.).
·Гістологічні препарати, Диски КТ / МРТ /(ПЕТ КТ (при наявності));
‼! Поступлення в стаціонар та дії в приймальному покої є важливим етапом в запобіганні розповсюдження коронавірусу.
У зв’язку з карантинними заходами ми дотримуємося ОСОБЛИВИХ заходів безпеки.
✔Медичний персонал працює в засобах індивідуального захисту (ЗІЗ) (маска/респіратор, рукавички).
✔Пацієнт заходить в реєстратуру консультативної поліклініки один, без супроводу родичів. Наш персонал у всьому допоможе, не турбуйтеся.
✔Сумки, з якими пацієнт прибув у приймальний покій будуть продезинфіковані зовні.
✔Вміст сумки необхідно перепакувати в новий поліетиленовий пакет у випадку госпіталізації в стаціонар.
Часто миємо руки з милом.
Проводимо обробку рук антисептичними розчинами.
Дякуємо за розуміння❤
Адміністрація ДУ «ІПКТМ НАМН України» просить подбати не лише про себе, але й про тих, хто є поруч. Варто обмежити відвідування своїх рідних у лікарні та відкласти плановий візит до лікаря-гематолога консультативної поліклініки, якщо проблема не є гострою і такою, що не потребує невідкладної допомоги.
У зв’язку з профілактикою розповсюдження коронавірусу просимо з розумінням та відповідальністю поставитися до наших рекомендацій.
Пам’ятайте, що скупчення великої кількості людей на період дії карантину є небезпечним!
Нагадуємо, коронавірус COVID-19 передається як контактним, так і повітряно-крапельним шляхом.
Щоб вберегтися, потрібно часто і правильно мити руки, застосовувати дезінфікуючі засоби, уникати великого скупчення людей і тих, хто має симптоми грипу чи застуди, дотримуватися дистанції між людьми, яка має становити не менше 1,5-2 метри, провітрювати приміщення і проводити час на свіжому повітрі ( більше ходити пішки, а не користуватися громадським транспортом).
Пам’ятаймо, що прості правила поведінки кожного із нас - рятують своє та життя оточуючих.
Будьмо відповідальними та обережними! ___________________________________________________________________________________________________________
16.03.2020
В ІПКТМ НАМН України продовжується робота по проведенню трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин за період січень-березень 2020 року було проведення 5 аутоТСГК (4 - хворим на множинну мієлому, 1 - хворому на периферичну ангіоімунобластну Т-клітинну негоджкінську лімфому).
Заплановано на найближчий період проведення аферезу (колекції) стовбурових гемопоетичних ще 12-и пацієнтам. ___________________________________________________________________________________________________________
02.03.2020
21.02.2020 р. в Національній академії медичних наук України в.о. заступника директора з наукової роботи, д.м.н. Стасишин О.В. захищено звіт про наукову діяльність інституту за 2019 р.
У 2019 р. план науково-дослідних робіт виконано у повному обсязі. Завершено 2 НДР, прикладні розробки (КПКВ 6561040), які закінчилися отриманням охороноспроможних наукових результатів, що відповідають світовому рівню і мають вагоме теоретичне і практичне значення. Результати досліджень етапів 5 перехідних НДР у 2019 р. забезпечать високий рівень виконання цих робіт у наступних роках. Заплановано 2 нових НДР з початком виконання у 2020 р.
Наукові розробки впроваджуються у виробництво та у практику закладів охорони здоров’я, служать матеріалом для публікацій та виступів на наукових форумах, використовуються для підготовки інформаційно-методичних документів (2) та нововведень (5). Вони стали основою для публікації 102 наукових праць, з яких 32 за кордоном, серед них 18 статей у наукових журналах, 1 патент.
Інститут бере участь у заходах, спрямованих на реорганізацію і вдосконалення медичної допомоги гематологічним хворим та служби крові України. Завершено роботу над проектом Положення про міжрегіональний координаційний центр гемофілії, хворобу Віллебранда та інших коагулопатій; профільною комісією ДУ «Інституту патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» складено перелік лікарських засобів для лікування гематологічних хворих у 2019 році за державною програмою КПКВ 6561065; продовжується надання високоспеціалізованої медичної допомоги за програмою лікування хворих на хронічну лімфоцитарну лейкемію та СD20 позитивні негоджкінські лімфоми, хворим на гемофілію та вірусні гепатити.
Подано до НАМН України проект концепції Державної програми розвитку донорства крові України. Для МОЗ та НАМН України опрацьовано і подано квартальні та річний звіти з показниками інфікування серед донорського контингенту України (кадрові донори, донори резерву) на інфекції, що передаються з кров’ю (ВІЛ ½, гепатити В, С, сифіліс).
Відповідно до плану підготовки наукових кадрів у 2019 р. була затверджена ДАК 1 докторська дисертація, виконана у 2018 р. та 1 кандидатська дисертація пройшла апробацію та подана до захисту в спецраду; продовжується виконання 3 докторських і 10 кандидатських дисертацій. Двоє науковців (Городиська Т.О, Костик Х.Я.) нагороджені преміями Львівської обласної державної адміністрації молодим ученим і дослідникам.
У 2019 р. в інституті використовувалися сучасні методи дослідження гематологічних хворих, які включають імунофенотипові, цитогенетичні та молекулярно-генетичні методи, впроваджено флуоресцентну in situ гібридизацію (FISH) та визначення мутації генів JAK2 та MPL, завдяки чому підвищився рівень виконання НДР і поліпшилась діагностика хвороб крові. Застосовуються передові методи цитостатичного та хірургічного лікування хвороб системи крові.
Для надання медичної допомоги бійцям, що перебувають в зоні АТО, а також для лікування населення з урахуванням впливу наслідків бойових дій на сході України, використовуються інфузійно-трансфузійні препарати, розроблені в інституті в результаті виконання НДР (6 об’єктів промислової власності – винаходів і зареєстрованих технологій). ___________________________________________________________________________________________________________
24.02.2020
19.02.2020 року на Засіданні Вченої ради ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» проаналізовано роботу практичних підрозділів Інституту.
Основне досягнення року – це перші 6 успішних автологічних трансплантацій стовбурових гемопоетичних клітин:
·відпрацьовано методику виділення стовбурових гемопоетичних клітин на автоматичному сепараторі клітин крові;
·впроваджено методику визначення живучості заморожених стовбурових гемопоетичних клітин (СГК), що дасть змогу більш ефективно проводити подальшу пересадку СГК пацієнтам.
У регіональному Центрі гемаферезу, разом з працівниками Центру ТСГК проведено - 18 колекцій СГК периферичної крові
У роботу гематологічного відділення впроваджено:
·моніторинг мінімальної залишкової хвороби у хворих на ХМЛ методом проточної цитометрії;
·визначення хромосомних аберацій у хворих на гострі мієлоїдні лейкемії вдосконалено діагностику та лікування хворих на хронічну лімфоцитарну лейкемію;
·проводяться міжнародні клінічні дослідження, завдяки чому хворі з резистентними формами злоякісних гемопатій мають можливість отримувати лікування новими високотехнологічними препаратами таргетної дії (ібрутиніб, даратумумаб, брентуксимаб, пембролізумаб та ін.);
Розширено спектр клініко-діагностичних досліджень:
·імунофенотипування;
·цитогенетичний та молекулярно-генетичний моніторинг неоплазій.
У роботу хірургічного відділення впроваджено:
·спосіб лапароскопічної діагностики при лімфоїдних неоплазіях;
·спосіб профілактики післяопераційного панкреатиту під час спленектомії у хворих на ХЛЛ та ВКЛ;
·Розроблено перелік унікальних медичних послуг, які надаються в Інституті.
·Завершено ремонт та оснащення бактеріологічної лабораторії.
·Проводиться аналіз поширеності маркерів ВІЛ-інфекції, гепатитів В і С та сифілісу серед донорів України.
·Проведено аналіз захворюваності та поширеності хвороб крові, кровотворної та лімфоїдної систем з усіх регіонів України та видано “Показники діяльності гематологічної служби України”, які направлені в МОЗ України, НАМН України, головним спеціалістам Департаментів охорони здоров’я. ___________________________________________________________________________________________________________
17.02.2020
Заслужений лікар України Андрій Кались приймав участь в 13–му щорічному конгресі Європейської асоціації гемофілії, який відбувся 4-7 лютого 2020 року Королівство Нідерланди, м. Гаага.
На фото - учасники конгресу.
___________________________________________________________________________________________________________
10.02.2020
1 лютого 2020 року в м. Вінниця науковці ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» (м. Львів) доктор медичних наук, провідний науковий співробітник Стасишин О.В. і Заслужений лікар України Кались А.С. прийняли участь в конференції, яку організувала Асоціація гемофілії «Гемовін» і Благодійний фонд «Діти з гемофілією». Тема їх доповідей: «Новітні підходи у лікуванні гемофілії» та «Профілактика і артропатія» ___________________________________________________________________________________________________________
§)
03.02.2020 р. В травні 2020 року Державна установа «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» святкує ювілей – 80-річчя з Дня заснування.
У зв’язку з цим, відповідно до Плану науково-організаційних заходів Інституту 14-16 травня 2020 року у м. Львові відбудеться науково-практична конференція з Міжнародною участю «Здобутки та пріоритети розвитку сучасної гематології та трансфузійної медицини» присвячена цій даті. Відповідно до наказу створено організаційний комітет під головуванням директора інституту д.м.н. , проф. Новака В.Л.
До участі в конференції запрошуємо фахівців з питань гематології та трансфузіології.
Заявки на участь: ел. пошта: ipktm@ukr.net,
тел. (032) 237-95-17, індекс: 79057, м. Львів, вул. Ген. Чупринки, 45.
___________________________________________________________________________________________________________
§)
На виконання листа Президента НАМН України від 11.11.2019 року № 03/1958 по виконанню розпорядження КМ України від 20.03.2019 року «Про схвалення Стратегії розвитку національної системи крові на період 2020 року науковцями ДУ «ІПКТМ НАМН України» (м. Львів) розроблено проект Положення про Національну референс-лабораторію служби крові України. ___________________________________________________________________________________________________________
§)
Про висвітлення роботи науковців медиків
Державна установа «Інститут патології крові та трансфузійної медицини Національної академії медичних наук України» (директор, проф. Новак В.Л.) виступила з ініціативою створення на базі інституту - Центру трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин (ТСГК), шляхом здійснення державно-приватного партнерства.
В даний час в Україні орієнтовна потреба у проведенні протягом року високодозової хіміотерапії з наступною авто ТСГК при лімфоїдних неоплазіях становить 500-700 операцій. Не меншою є потреба у проведенні ало-ТСГК у хворих гематологічного профілю – щонайменше 300-400 на рік. В той же час в країні виконується лише близько 100 ТСГК на рік. Тому хворі змушені звертатись до МОЗ України з подальшим направленням на трансплантацію до закордонних клінік, послуги яких є дорогі і не завжди своєчасні.
Питання було розглянуто 19 грудня 2019 року на Бюро Президії НАМН України і схвалено ініціативу Інституту про створення Центру трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин для проведення трансплантації від родинного та неродинного донора при ДУ «ІПКТМ НАМН України» шляхом здійснення інвестиційного проекту на основі державно-приватного партнерства.
Перший крок зроблено. ___________________________________________________________________________________________________________
§)
Державна установа «Інститут патології крові та трансфузійної медицини Національної академії медичних наук України» (директор, проф. Новак В.Л.) виступила з ініціативою створення на базі інституту Центру – трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин (ТСГК) шляхом здійснення державно-приватного партнерства.
В даний час в Україні орієнтовна потреба у проведенні протягом року високодозової хіміотерапії з наступною авто ТСГК при лімфоїдних неоплазіях становить 500-=700 операцій. Не меншою є потреба у проведенні ало-ТСГК у хворих гематологічного профілю – щонайменше 300-400 на рік. В той же час в країні виконується лише близько 70 ТСГК на рік. Тому хворі змушені звертатись до МОЗ України з подальшим направленням на трансплантацію до закордонних клінік, послуги яких є дорогі і не завжди своєчасні.
Питання було розглянуто 19 грудня 2019 року на Бюро Президії НАМН України і схвалено ініціативу Інституту про створення Центру трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин для проведення трансплантації від родинного та неродинного донора при ДУ «ІПКТМ НАМН України» шляхом здійснення інвестиційного проекту на основі державно-приватного партнерства.
Перший крок зроблено. ___________________________________________________________________________________________________________
§)
Про висвітлення роботи науковців медиків
В ДУ «ІПКТМ НАМН України» (м. Львів) в квітні 2019 року вперше і успішно було проведено аутотрансплантацію стовбурових гемопоетичних клітин хворому на онкогематологію. За період квітень-грудень 2019 року проведено 6 автотрансплантацій та зроблено 12 колекцій стовбурових гемопоетичних клітин периферичної крові та курси консолідації ремісії після проведеної аутотрансплантації. Вже в січня 2020 року госпіталізовано 3 хворих на онкогематологічну патологію та заплановану госпіталізацію ще чотирьох пацієнтів хворих на множинну мієлому для проведення мобілізаційних режимів та аутотрансплантації. ___________________________________________________________________________________________________________
§)
Шановні відвідувачі нашого сайту
Вітаємо Вас з Різдвом Христовим та Новим Роком.
Бажаємо здоров’я, радості, наснаги, добра, любові та звершень.
Хай рік прийдешній принесе у Ваші оселі тепло, достаток, мир і Божу ласку.
___________________________________________________________________________________________________________
§)
20.12.2019 року у Львові відбувався науково-практичний семінар «Високодозова хіміотерапія з автотрансплантацією стовбурових гемопоетичних клітин при лімфоїдних неоплазіях – реальність та надії» організований ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України». У семінарі крім працівників Інституту взяли участь лікарі -гематологи з Західних областей України, представники Ротарі клубу Львів.
З доповідями виступили: директор інституту, проф. Новак В.Л. – розповів про історичні аспекти трансплантації кісткового мозку в Україні та Світі; представник Ротарі клубу Львів, Сергій Лобозинський, який надав інформацію про шлях від амбітного проекту створення Львівського регіонального Центру трансплантації кісткового мозку до реального результату; Орест Тушницький, головний лікар Інституту, завідувач Центру ТСГК 2017-2019 рр, висвітлив проблемні питання створення, організації, початку роботи Центру ТСГК та констатував, що протягом 2019 року у відділенні було проведено 6 Авто-ТСГК та 9 колекцій СГК з периферичної крові; завідувач відділення гематології з лабораторною групою, д.м.н., Масляк З.В. яка розповіла про актуальний статус авто-ТСГК при множинній мієломі; доцент Матлан В.Л. який поінформував присутніх про особливості високодозової хіміотерапії (ВДХТ) з авто-ТСГК у хворих на злоякісні лімфоми.
Після запланованих виступів відбулась панельна дискусія, стосовно практичних аспектів ведення пацієнтів, з показами до ВДХТ з наступною авто-ТСГК, в якій взяли участь: проф. Новак В.Л., п.н.с., к.м.н., Цяпка О.М., п.н.с., к.м.н., Лукавецький Л.М., в/о завідувача Центру ТСГК, лікар-гематолог Залокоцька Л.В. На закінчення семінару виступила проф. Виговська Я.І., яка підсумувала доповіді, підкреслила, що ВДХТ з наступною Авто-ТСГК, залишається одним з актуальних методів лікування пацієнтів хворих на лімфоїдні неоплазії. В своєму виступі вона наголосила на тому, що співробітники центру повністю освоїли та впровадили всі технологічні процеси ТСГК, побажала всім присутнім успіхів у подальшій роботі та в майбутньому запровадження алогенної трансплантації СГК.
Після семінару учасники мали змогу поспілкуватись у неформальній атмосфері.
___________________________________________________________________________________________________________
§)
21-23 листопада 2019 року головний лікар ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України», к.м.н., Орест Тушницький прийняв участь у «Школі Успішного Медичного Менеджера», яка була організована Департаментом охорони здоров’я ЛОДА, Львівським Центром громадського здоров’я та Unicef.
Програма розрахована на керівників медичних закладів Львівської області та Західної України, з метою забезпечення безперервної професійної підготовки керівників закладів охорони здоров’я, удосконалення їх професійних компетенції та формування ефективних управлінських якостей сучасних керівників, стимулювання професійного зростання активних керівників.
Будинок інституту
___________________________________________________________________________________________________________
§)
7-8 листопада 2019 р. в м. Буковелі (Івано-Франківська область) відбулася науково-практична конференція, яку організувало Всеукраїнське товариство гемофілії.
В конференції прийняли участь вчені та практичні лікарі інституту.
З доповідями виступили:
1. Д.м.н., п.н.с. Стасишин О.В. « Нові можливості в лікуванні гемофілії А. Від rVIII до фактору подовженої дії»;
2. Лікар-хірург Кались А.С. «Профілактика і артропатія» та «Досвід використання персоналізованої профілактики у пацієнта з гемофілією А».
___________________________________________________________________________________________________________
§)
Згідно розпорядження Львівської обласної державної адміністрації № 1176/0/5-1-19 від 18 жовтня 2019 року «Про призначення обласних премій для працівників наукових установ та закладів вищої освіти у 2019 році» призначено обласні премії відомим ученим і знаним фахівцям та молодим ученим і дослідникам. Серед лауреатів – молоді вчені ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України»: Костик Христина Ярославівна, науковий співробітник відділення екстракорпоральної гематології та трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин; Городиська Тетяна Омелянівна, молодший науковий співробітник відділення гематології з лабораторною групою. Вітаємо. ___________________________________________________________________________________________________________
§)
Науковці інституту: д.м.н., п.н.с. Стасишин О.В. та к.б.н., с.н.с. Красівська В.В. прийняли участь і виступили з доповідями на регіональній конференції «Нові методи лікування гемофілії» (27 жовтня 2019 р., м. Дніпро). Теми доповідей: д.м.н., п.н.с. Стасишин О.В. «Новітні підходи в лікуванні гемофілії» к.б.н., с.н.с. Красівської В.В. «Лабораторна діагностика та контроль лікування пацієнтів з гемофілією». ___________________________________________________________________________________________________________
§)
Офіційна позиція колективу медиків-науковців Національної академії медичних наук України з приводу неправдивої інформації, розповсюдженої керівництвом МОЗ України, про діяльність Академії

На превеликий жаль, коли перед Україною постають виклики і загрози, насамперед такі, як військовий конфлікт на Сході держави та анексія окремих територій, і виникає потреба в об’єднанні, на сторінці у Facebook в.о. Міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун розміщується неправдива інформація та робляться безпідставні висновки щодо витрачання бюджетних коштів науковими установами Національної академії медичних наук України (далі – НАМН України, Академія) нібито на «фейкові пілотні проєкти». Маніпулюючи фактами, робляться дописи у соціальних мережах, що установи НАМН України не доступні громадянам України, а працівники Академії чинять опір медичній реформі. Це не перша спроба очільниці МОЗ України безпідставно звинувачувати НАМН України, в надії приховати невдачі та прорахунки, допущені нею та її командою за останні роки.
Прийшов час аргументовано спростувати дописи пані Супрун.
Відповідно до статті 20 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» НАМН України, яка об’єднує 36 бюджетних наукових установ, є вищою науковою медичною установою України із статусом самоврядної організації і незалежною у проведенні досліджень і розробці напрямів наукового пошуку. З часу свого заснування Академія є невід’ємною частиною єдиного медичного простору і не потребує повторного включення. Виконуючи завдання, визначені чинним законодавством та Статутом, лише за один 2018 рік Академією забезпечено впровадження загалом по усіх лікувальних установах країни 781 нового методу: лікування (386), діагностики (324), профілактики захворювань (75).
В Україні розпочато медичну реформу і НАМН України активно та виважено долучається до процесу реформування. Вивчаючи причини та механізми розвитку хвороб, розробляючи методи їх діагностики, лікування і профілактики, апробуючи теоретичні, в т. ч. фундаментальні наукові розробки, клінічними підрозділами наукових установ НАМН України надається високоспеціалізована, високотехнологічна медична допомога усьому населенню України без винятку. Кожен громадянин України має вільний доступ для отримання медичної допомоги в наукових установах НАМН України. Тільки у 2018 році медичну допомогу в установах Академії отримали понад 820 тис. хворих, зроблено оперативних втручань близько 100 тис. пацієнтів. Серед пролікованих хворих 60% відноситься до вищих категорій складності (4-ї та 5-ї). Зважаючи на важливість і гостроту необхідності адекватного реагування на обставини життєдіяльності суспільства в сфері охорони здоров’я і медичного забезпечення колектив Академії усвідомлює роль української медичної науки для подальшого розвитку системи охорони здоров’я в країні і тому вважає окремим питанням державної ваги реформування та подальший розвиток НАМН України, а також участь Академії та її наукових установ у процесі впровадження реформи зі зміни фінансування закладів охорони здоров`я, якою передбачається перехід від фінансування ліжко-місця до фінансування медичної послуги для конкретного пацієнта. Такий перехід в системі практичної охорони здоров’я беззаперечно є вагомим та давно назрілим кроком з оптимізації витрат на медичне обслуговування населення, зокрема в контексті стратегічних планів реформування галузі на принципах страхової медицини.
Ще задовго до включення в 2020 році в реформування закладів надання третинного рівня медичної допомоги НАМН України розпочала підготовку до нових механізмів фінансування наукових установ. За ініціативи Міністерства фінансів України та НАМН України на державному рівні було прийнято рішення щодо впровадження в провідних установах Академії пілотного проекту – нової моделі фінансового забезпечення надання високоспеціалізованої медичної допомоги. До пілотного проекту у 2017 році були включені найкращі наукові установи Академії –Національний інститут хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова, Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова, Інститут нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова, Національний науковий центр «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска», які виконують надскладні та високотехнологічні операції, розробляють та удосконалюють методи лікування тяжких захворювань. Проте, попри виділені бюджетні кошти на реалізацію пілотного проекту, його запуск фактично відбувся лише наприкінці 2017 року, оскільки методика розрахунку вартості медичних послуг була затверджена наказом МОЗ України тільки 20.09.2017 (№ 1123/64) та вступила в дію після реєстрації в Міністерстві юстиції України 07.11.2017. Затверджена ця методика постановою Уряду 27 грудня 2017 року. Тарифи на медичні послуги учасниками пілоту були розраховані згідно цієї методики та затверджені наказом МОЗ України від 28.09.2017 № 1189 (наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.11.2017 за № 1357/31225). Отже, зазначене в дописі пані Супрун – «ціни беруться «зі стелі», «це субсидіювання закладів НАМНУ, які не хочуть по-чесному прорахувати і задекларувати вартість своїх послуг, бо потребують постійної можливості маніпулювати цими цифрами» – є фейком, оскільки і методика розрахунку вартості і тарифи на медичні послуги були затверджені наказами МОЗ України за підписом очільниці Міністерства.
Висновки, наскільки вказана методика «унікальна» і як тарифи, розраховані за її правилами відображають реальні витрати установ Академії при наданні медичних послуг, ми чекаємо від фахівців Рахункової палати, які досліджують ці питання в учасників пілотного проекту. Маємо надію, що ці висновки будуть враховані в подальшому при застосуванні даної методики при розрахунку тарифів та укладанні договорів Національною службою здоров`я України (далі – НСЗУ). Слід також зазначити, що пілотний проект – експеримент, в ході якого можуть бути відпрацьовані різні методики формування тарифів на медичні послуги. Пілот продовжувався у 2018-2019 роках, проблемних питань багато і шляхи їх вирішення опрацьовуються в Академії. До включення в реалізацію пілотного проекту на сьогодні проходять підготовку ще 4 наукові установи Академії.
Слід зазначити, що на початку пілотного проекту на спільних нарадах у Міністерстві фінансів України МОЗ України брало участь в обговоренні питань його реалізації. З 2018 року МОЗ України припинило брати участь у нарадах та обговореннях питань пілотного проекту.
Щодо ствердження пані Супрун про обов’язковість автономізації наукових установ НАМН України та укладання договорів з НСЗУ.
Відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» з 1 січня 2020 року надання громадянам необхідних медичних послуг та лікарських засобів для всіх видів медичної допомоги (в т.ч. високоспеціалізованої) має здійснюватися за програмою медичних гарантій згідно укладених договорів між закладом охорони здоров’я незалежно від форми власності чи фізичною особою – підприємцем, яка в установленому законом порядку одержала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, та Уповноваженим органом (НСЗУ). Згідно з частиною 12 статті 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» за організаційно-правовою формою заклади охорони здоров’я державної власності можуть утворюватися та функціонувати як казенні підприємства або державні установи.
Відповідно до частини 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я» (від 06.04.2017 року № 2002-VIII) державні та комунальні заклади охорони здоров’я – бюджетні установи можуть реорганізовуватися в казенні підприємства або комунальні некомерційні підприємства. Не підлягають реорганізації в казенні підприємства та/або комунальні некомерційні підприємства заклади охорони здоров’я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної пенітенціарної служби України, а також інші заклади охорони здоров’я відповідно до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
На підставі вказаної норми Закону України № 2002-VIII був розроблений проект постанови Кабінету Міністрів України, що затверджує перелік державних наукових установ Академії, що не підлягають реорганізації в казенні підприємства та/або комунальні некомерційні підприємства, з терміном дії до 31 грудня 2020 року. Зазначений проект був підтриманий Урядовим комітетом з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності (протокол № 5 від 08.08.2019).
Наукові установи Академії мають ліцензії МОЗ України на провадження господарської діяльності з медичної практики. Проте, основним видом діяльності за КВЕД усіх наукових установ Державною службою статистики України визначено код 72.19 Дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук. НАМН України – це самоврядна наукова організація, заснована на державній власності, є неприбутковою державною бюджетною установою. Організаційна побудова, матеріально-фінансове забезпечення та гарантії діяльності Академії та її наукових установ здійснюються згідно з положеннями, встановленими Законами України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їхнього майна».
Відповідно до частини 15 статті 7 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» у складі 31 наукової установи функціонують структурні лікувально-діагностичні підрозділи (клінічні та поліклінічні відділення), ліжковий фонд яких у 2018 році становив 7108 ліжка, в т.ч. 1000 – для дітей (з них 65 – для новонароджених), які не мають статусу окремих юридичних осіб чи відокремлених підрозділів. Діяльність наукових та клінічних підрозділів в наукових установах НАМН України є неподільною, оскільки хворобу можна вивчати тільки досліджуючи її перебіг у пацієнта. Відсутність клінічних підрозділів у складі наукових установ НАМН України може призвести до унеможливлення здійснювати наукову діяльність та ліквідації медичної науки в країні.
Згідно зі статтею 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, призначені на охорону здоров’я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров’я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері. Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров’я – бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.
Особливістю та принциповою відмінністю лікувально-діагностичних підрозділів (клінік, клінічних підрозділів) наукових установ НАМН України від звичайних закладів охорони здоров’я (лікарень) є їх наукова та навчальна спрямованість. Вони не мають характерної юридичної ознаки звичайного закладу охорони здоров’я, а саме – статусу юридичної особи або відокремленого підрозділу (ст. 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я»).
Про головне.
З початку антитерористичної операції на сході країни наказом НАМН України від 09.05.2014 № 37 створено оперативний штаб, спеціалізовані бригади, в т.ч. хірургічного профілю для своєчасного надання невідкладної медичної допомоги постраждалим, та мобільні бригади для виїзду на місце подій для забезпечення надання необхідної медичної допомоги постраждалим. Усім науковим установам доручено забезпечити прийом постраждалих, які потребують невідкладної допомоги. Наказом НАМН України від 03.07.2014 № 58 створено спеціальну групу з розробки рекомендацій і супроводу реалізації заходів в надзвичайний період для відповідних міністерств, відомств та установ за напрямами діяльності: радіаційна безпека, хімічна безпека, біологічна безпека, екологічна безпека, технологічна безпека. Відповідно до наказу НАМН України від 01.09.2014 № 66, у зв’язку з постійними надходженням постраждалих до клінік наукових установ Академії, у кожній науковій установі створено по дві мобільні (пересувні) високотехнологічні бригади за профілем наукової установи.
11 жовтня 2014 року НАМН України укладено дві угоди з Службою безпеки України та Міністерством внутрішніх справ України щодо надання високоспеціалізованої високотехнологічної медичної допомоги співробітникам СБУ, МВС України та військовослужбовцям Національної гвардії України, які постраждали у період виконання обов’язків у зоні проведення антитерористичної операції. На виконання Указу Президента України № 880/2014 від 14.11.2014, рішення РНБО України від 04.11.2014 «Про невідкладні заходи із забезпечення державної безпеки», наказу НАМН України від 21.11.2014 № 84 у клініках наукових установ розгорнуто 550 ліжок для забезпечення лікування та реабілітації учасників бойових дій, забезпечено цілодобовий прийом постраждалих, які потребують невідкладної медичної допомоги. У лютому 2015 року НАМН України укладено договір з Центральним клінічним госпіталем Державної прикордонної служби України про надання високоспеціалізованої високотехнологічної медичної допомоги військовослужбовцям та співробітникам Державної прикордонної служби України у зоні здійснення антитерористичної операції. Згідно з спільним наказом Міністерства оборони України, МОЗ України, МВС України, СБУ, НАМН України від 13.05.2015 № 207/272/556/311/34, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 04.06.2015 за № 647/27092, НАМН України є членом Військово-цивільного координаційного штабу медичної допомоги при Міністерстві оборони України.
Спільним наказом Міністерства оборони України та МОЗ України від 07.02.2018 № 49/180, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.02.2018 за № 252/31704, затверджено Перелік закладів охорони здоров’я та державних установ НАМН України, що залучаються для надання вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів військових формувань та правоохоронних органів, особам рядового і начальницького складу та поліцейським, які беруть участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або в умовах запровадження воєнного чи надзвичайного стану, до якого включено державні наукові установи Академії. З початку військових дій на сході країни НАМН України забезпечена цілодобова госпіталізація військовослужбовців, потерпілих з зони АТО (ООС). Станом на 12.08.2019 проліковано та проконсультовано 15,7 тис. військовослужбовців та близько 100 тис. пацієнтів з Донецької та Луганської областей.
Постає питання, чому очільницею МОЗ України відверто не враховується норма частини 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я» (від 06.04.2017 року № 2002-VIII), та той факт, що НАМН України – це перш за все наукова державна установа, яка разом із медичними підрозділами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України стоїть на захисті державної безпеки, забезпечуючи лікування тяжких поранених учасників з зони АТО (ООС) та усіх постраждалих від збройного конфлікту. Слід зазначити, що НСЗУ не готова до укладання та виконання договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з казенними підприємствами або комунальними некомерційними підприємствами. У НСЗУ відсутня захищена інформаційна система, яка відповідає вимогам Законів України «Про державну таємницю», «Про національну безпеку України», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист персональних даних», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України», «Про електронні документи та електронний документообіг», і не виключає безконтрольний доступ будь-яких осіб до інформації про стан перебігу захворювань пацієнтів. Підтвердженням цього є дані Офіційного порталу оприлюднення інформації про публічні закупівлі України (ПРОЗОРРО-https://zakupki.com.ua/tender/5431754) про проведення у серпні 2019 року замовником Національною службою здоров’я України тендерних процедур (відкритих торгів) із закупівлі послуг з обробки даних: «Послуги зі зберігання та обробки даних системи eHealth у формі хмарного (віртуального) дата центру» зі строком їх поставки до 31.12.2019.
Незважаючи на відсутність у НСЗУ захищеної інформаційної системи на адресу НАМН України надійшло звернення МОЗ України від 30.05.2019 № 01-05-47/14144 за підписом заступника Міністра П.Ковтонюка щодо отримання інформації з баз даних наукових установ Академії, складених на підставі карт всіх пацієнтів, які вибули із стаціонару (форма № 066/о), з метою проведення консультацій з укладання договорів між НСЗУ та науковими установами НАМН України. При цьому, у листі МОЗ України зазначено електронну адресу співробітника НСЗУ, на яку необхідно надати вищевказану інформацію, а саме Albina.Voloshyna@nszu.gov.ua, що не гарантує захищеність інформації про мільйони пацієнтів Академії.
Крім цього, станом на 16 серпня 2019 року не оприлюднені тарифи (можливо і не затверджені) на послуги з надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги. Зазначене може призвести до відсутності фінансування закладів охорони здоров`я з 1 січня 2020 року. На жаль, сумними фактами на сьогодні, завдяки діям очільниці МОЗ України, є відсутність будь-якого професійного діалогу медичної спільноти України з центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я – МОЗ України, відсутність наукового обґрунтування започаткованої медичної реформи. Колектив Академії не може надалі погоджуватися з необґрунтованими, не прорахованими кроками, які можуть призвести до руйнації медицини в Україні. Ми не можемо допустити ліквідації медичної науки. Реорганізація наукових установ НАМН України в казенні підприємства без урахування їх статусу державних наукових установ України, які здійснюють фундаментальні дослідження, організовують, проводять та координують прикладні дослідження у відповідних напрямках медичної науки та практики, призведе до незворотної втрати висококваліфікованих медичних кадрів та унікальних наукових об’єктів, що становлять національне надбання. Колектив Академії за медичну реформу і готовий співпрацювати з усіма зацікавленими сторонами у реформуванні системи охорони здоров`я еволюційним шляхом, з відповідним науковим обгрунтуванням.
При цьому, зауважимо, що і Академія і вся країна, мали б бути поінформовані про результати автономізації закладів охорони здоров`я, що надають третинну високоспеціалізовану медичну допомогу і підпорядковані МОЗ України. Як будуть працювати в нових економічних умовах такі заклади, як населення України отримає гарантований пакет медичних послуг у цих новостворених казенних підприємствах, і ще багато питань….. Слава Україні!!!

___________________________________________________________________________________________________________

4)

20 серпня 2019 р. Науковцями та практичними лікарями інституту сформовано і направлено в Національну службу здоров’я України та Національну академію медичних наук України перелік унікальних медичних послуг, які можуть надаватися в інституті в рамках третього етапу реформування медичної допомоги в України. Перелік додається.

Перелік унікальних медичних послуг, які можуть надаватися у Державній установі «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України»

1. Стаціонарні відділення.
Гематологічний блок:
У пацієнтів з хронічною лімфоцитарною лейкемією:
- Оцінка перебігу та визначення лікувальної тактики у хворих на хронічну лімфоцитарну лейкемію (ХЛЛ) за допомогою комплексу прогностичних факторів (КПФ): вік пацієнта, його соматичний статус та наявність супутніх захворювань (оцінка за шкалою CIRS), наявність чи відсутність імунних цитопеній, рівень β2-мікроглобуліну, рівень ZAP-70, концентрацію цитокінів IL-2, IL-6, IL-17, IL-33, наявність цитогенетичних аберацій.
- Клініко-економічна оптимізація терапії ХЛЛ (кількість курсів терапії, дозові режими, супутня та подальша підтримуюча терапія) визначається не лише за загально прийнятими прогностичними маркерами, але й глибшими дослідженнями пухлинного субстрату (зокрема FISH) та факторів, що відображають міжклітинну взаємодію, у т.ч. дослідження цитокінів та субпопуляцій клітин, які мають відношення до їх продукції.
- Моніторинг КПФ, мінімально-залишкової хвороби на основі імунофенотипування та молекулярно-цитогенетичних досліджень як у молодих, так і у пацієнтів старшого віку, що досягли повну відповідь (CR) при лікуванні ХЛЛ.
- Лікування пацієнтів з ХЛЛ у яких ідентифіковано несприятливі генні мутації, зокрема del11q та del17p хромосом, інноваційними лікарськими засобами ( Ібрутиніб, тощо).
- При інтенсивній терапії ХЛЛ проводиться корекція концентрації сироваткових імуноглобулінів, як причини інфекційно-запальних ускладнень, особливо пацієнтів старшого віку і ослаблених пацієнтів.
У пацієнтів з множинною мієломою:
- Розподіл пацієнтів з множинною мієломою (ММ) за групами ризику та проведення диференційованого лікування у залежності від прогнозу та прогностичних факторів.
- Оцінка розвитку, перебігу та визначення лікувальної тактики при М), стратифікація до автологічної трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин (СГК), проведення хіміотерапевтичних режимів та процедур підготовки до автологічної трансплантації СГК. Подальше спостереження та супровід у післятрансплантаційний період.
- Моніторинг мінімально-залишкової хвороби на основі імунофенотипування та молекулярно-цитогенетичних досліджень у пацієнтів з ММ.
У пацієнтів з хронічною мієлоїдною лейкемією:
- Надається лікувально-діагностична та консультативна допомога пацієнтам з хронічною мієлоїдною лейкемією (ХМЛ) із застосуванням таргетної терапії інгібіторами тирозинкінази, в тому числі новітніми препаратами 2-го та 3-го покоління.
- Моніторинг перебігу та відповіді на лікування хворих з ХМЛ за допомогою цитогенетичних (каріотипування) та молекулярних (кількісна Real-Time PCR) методів досліджень. Аналіз цитогенетичної та молекулярної відповіді на лікування з подальшою корекцією терапевтичної тактики.
- Ведення, консультативна допомога, моніторинг перебігу захворювання та проведення лікування ХМЛ у випадку виникнення вагітності у пацієнток з цим захворюванням та партнерок пацієнтів-чоловіків з ХМЛ. Співпраця з міжнародними реєстрами випадків вагітності при ХМЛ.
- Лікування та спостереження пацієнтів з мультирезистентною мутацією гена BCR/ABL (T315I).
- Аналіз віддалених результатів застосування інгібіторів тирозинкінази у пацієнтів з ХМЛ, які отримують вказане лікування більше 10 років. Визначення групи пацієнтів з глибокою та тривалою молекулярною відповіддю на лікування, які можуть бути кандидатами для припинення протилейкемічної терапії та подальшого моніторингу безрецидивного виживання.
У пацієнтів з хронічними мієлопроліферативними захворюваннями:
- Лікувально-діагностична та консультативна допомога пацієнтам з Ph-негативними мієлопроліферативними захворюваннями, в тому числі з визначенням мутацій гену JAK2 та MPL, з подальшим аналізом отриманих результатів.
- Визначення оптимальної лікувальної тактики, доцільності застосування новітніх лікувальних засобів, зокрема, інгібіторів JAK2, імуномодуляторів, інтерферонів та інших препаратів у цих пацієнтів.
Блок трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин
Автологічна трансплантація стовбурових гемопоетичних клітин (Авто-ТСГК):
- Індукційні курси поліхіміотерапії перед проведенням високодозової хіміотерапії (ВДХТ) з наступною Авто-ТСГК.
- ВДХТ у мобілізаційному режимі.
- Аферез стовбурових гемопоетичних клітин (СГК) периферичної крові.
- Кріоконсервація та зберігання СГК.
- ВДХТ з наступною Авто-ТСГК.
- Диспансеризація пацієнтів після Авто- та Ало-ТСГК.
- Лікування пацієнтів у ранньому та пізньому посттрансплантаційному періодах.
Блок цитаферезу:
- Проведення лікувального плазмацитоферезу з видаленням 1,5 об’єму циркулюючої плазми.
- Проведення фотоферезу у хворих на Т-клітинні лімфоми шкіри (синдром Сезарі та грибоподібний мікоз).
- Проведення плазма-, фотоферезу при реакції трансплантат проти господаря у хворих після алотрансплантації СГК.
- Лікувальні плазмаферези при гіпервіскозній комі (множинна мієлома).
- Лейкоцитаферези (лімфоцитаферези) при ХЛЛ (великі об’єми видалення пухлинних клітин).
- Тромбоцитаферези лікувальні при гіпертромбоцитозах.
- Еритроцитаферези при істинній поліцитемії.
- Плазмалейкоцитаферези при розсіяному склерозі, міастенії, висхідному полірадикулоневриті, токсиепідермальному некрозі.
Хірургічний блок:
- Органозберігальна операція на жовчевому міхурі (холецистолітотомії з літоекстракцією) у хворих на спадковий мікросфероцитоз ускладнений холецистолітіазом, одночасно із спленектомією.
- Лапароскопічна фенестрація непаразитарної кісти селезінки із тампонадою її порожнини сальником (верхнього полюсу).
- Діагностична пункція селезінки лапароскопічним способом голкою власної конструкції.
- Черезшкірна стовпчикова трепанобіопсія лімфовузлів черевної порожнини під контролем ультрасонографії.
- Лапароскомічна спленектомія при вазі селезінки до 1 кг та рівні тромбоцитів периферичної крові ≥ 50×109.
- Відкрита спленектомія при вазі селезінки до 10 кг.
- артроскопічна корекція гемофілічних артропатій плечового, колінного, ліктьового, скакового суглобів.
- Проведення загальної ендотрахеальної анестезії пацієнтам з гемофілією А, В, хворобою Віллебранда та іншими коагулопатіями при артроскопії колінного, гомілково-ступневого та ліктьового суглобів з корекцією рівня факторів коагуляції крові. Для зменшення гіперсалівації, яка спостерігається у таких хворих під час операції використовували в/в і п/ш введення атропіну.
- Проведення автогемотрансфузії при масивних кровотечах під час спленектомії, особливо селезінок великих розмірів (3-6-10 кг) в гематологічних хворих, з попереднім введенням свіжозамороженої плазми (СЗП), тромбоконцентрату, препаратів протромбінового комплексу, а також з попередньою премедикацією кортикостероїдними препаратами.
- Проведення планової пролонгованої штучної вентиляції легень (ШВЛ) у післяопераційному періоді пацієнтам після спленектомії до стабілізації гемодинаміки та гемостазу.
- Постановка підшкірних венозних портів в умовах ренгенконтролю разом з лікарями-хірургами, для подальшого проведення хіміотерапії, інфузій гематологічним пацієнтам.
2. Консультативна поліклініка:
- Моніторинг захворюваності та поширеності хвороб крові, кровотворної та лімфоїдної систем серед дорослого населення усіх областей України.
- Діагностика хвороби Віллебранда.
- Стоматологічна допомога хворим з коагулопатіями.
- Диференціальна діагностика та лікування анемій різного ґенезу.
- УЗД лімфатичних вузлів, м’яких тканин та органів черевної порожнини у хворих з підозрою на гематологічне захворювання.
- Рентгенографія кісток при підозрі на мієломну хворобу за допомогою сучасного цифрового рентгенапарату.
3. Лабораторні відділення:
- Протеїнограма.
- Феритин.
- Трансферин.
- Імуноглобулін А.
- Імуноглобулін М.
- Імуноглобулін G.
- Проба Кумбса пряма.
- Проба Кумбса непряма.
- Проведення рутинних високоспеціалізованих лабораторних аналізів і дослідження зразків:
- Коагулологічні дослідження (диференціація коагулопатій).
- Біохімічні дослідження (визначення унікальних специфічних ензимів – маркерів гематологічних захворювань).
- Імуно-ферментні дослідження (визначення маркерів гематологічних захворювань).
- Хроматографічні дослідження (якісне та кількісне виявлення патогенних фракцій при гематологічних захворюваннях).
- Електрофоретичні дослідження (якісне та кількісне виявлення патогенних фракцій при гематологічних захворюваннях).
- Якісне дослідження транскриптів мутації BCR-ABL.
- Кількісне визначення експресії гену BCR-ABL p210.
- Якісне визначення мутації гену JAK2 V617F.
- Кількісне визначення мутації гену JAK2 V617F.
- Кількісне визначення мутації гену CALR, тип 1,2.
- Якісне визначення мутації гену MPL W515 K\L.
- Якісне визначення Лейденськрї мутації (Ф5).
- Якісне визначення мутації гену протромбіну (Ф2).
- Якісне визначення мутації коагулологічного фактору 7 (Ф7).
- Якісне визначення мутації коагулологічного фактору 12 (Ф12).
- Якісне визначення мутації коагулологічного фактору 13 (Ф13).
- Мутація фібриногену бета.
- Мутація інгібітора активатора фібриногену.
- Набір для визначення схильності до тромбофілії (F2, F5, F7, F13А, - FGb, ITGA2, ITGB3, PAI).
- Мутація інтерлейкіну 1 бета.
- Мутація інтерлейкіну 4.
- Мутація інтерлейкіну 10.
- Мутація інтерлейкіну 17А.
- Мутація фактору некрозу пухлин альфа та його розчинних рецепторів (р55, р75.).
- Мутація ендотеліального фактору росту судин.
- Мутація BRAF V600E.
- Протеїнограма cироватки крові, з визначенням наявності та кількості парапротеїну).
- ІМУНОФІКСАЦІЯ (виявлення парапротеїнів білків плазми крові та сечі).
- Дослідження каріотипу.
- Дослідження методом FISH.
- Коагулологічні дослідження на напівавтоматичному коагулометрі:
- Активність ІІ фактора.
- Активність V фактора.
- Активність VII фактора.
- Активність VIIІ фактора.
- Активність IХ фактора.
- Активність Х фактора.
- Активність ХІ фактора.
- Активність ХІІ фактора.
- Рістоцитин-кофакторна активність фактора Віллебранда.
- Активність ХІІІ фактор (хромогенний метод).
- Розчинні фібринмономерні комплекси (РФМК).
- АТ ІІІ (хромогенний метод).
- Скринінг порушень у системі протеїн у С.
- Резистентність до активованого протеїну С (фактор V Лейдена).
- Протеїн С (хромогенний метод).
- Протеїн S (функціональна активність).
- Скринінг інгібіторів до факторів системи зсідання.
- Інгібітори до фактора зсідання VIIІ.
- Інгібітори до фактора зсідання ІХ.
- Інгібітори до фактора Віллебранда.
- Інгібітори до фактора зсідання ІІ.
- Інгібітори до фактора зсідання V.
- Інгібітори до фактора зсідання VII.
- Інгібітори до фактора зсідання Х.
- Інгібітори до фактора зсідання ХІ.
- Інгібітори до фактора зсідання ХІІ.
4. Статистичний блок
Центр питань інфекційної безпеки донорської крові, її компонентів понад 15 років проводить моніторинг поширеності та специфічності на трансмісивні інфекції (ВІЛ ½, гепатити В,С, сифіліс) серед донорів усіх областей України.
Відділ науково-організаційної та патентно-ліцензійної роботи понад 15 років проводить моніторинг захворюваності та поширеності хвороб крові, кровотворної та лімфоїдної систем серед дорослого населення усіх областей України.

5)
В квітні 2019 року у Центрі трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин ДУ «Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України» пацієнту з діагнозом: Множинна мієлома, було проведено першу автологічну транслантацію кісткового мозку у Західній Україні. Пацієнт у задовільному стані виписаний до дому та в подальшому буде знаходитись під наглядом лікарів Центру.
На різних етапах підготовки та лікування, до проведення першої трансплантації була задіяна мультидисциплінарна команда, яка крім безпосередньо працівників Центру ТСГК, включала в себе співробітників інших відділень: екстракорпоральної гематології та ТСГК, гематології з лабораторною групою, відділення загальної та гематологічної хірургії, регіональний Центр гемаферезу, відділення реанімації та спеціалізованої клініко-діагностичної лабораторії.
Висловлюємо щиру подяку адміністрації та колективу Інституту.
Окремо хочемо подякувати наших багаторічним партнерам у цьому проекті: Ротарі клубу Львів та Львів Ратуша, також Ротарі клубам Німеччини «Інгельхайм» та Австралії «Сідней Холрой». Та всім іншим спонсорам, які на різних етапах долучились до створення першого Центру трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин у Західній Україні.
Будинок інституту
Будинок інституту
Будинок інституту
Будинок інституту
6)
Вітаємо доповідачів науково-практичної конференції з міжнародною участю «Інфузійно-трансфузійна терапія в гематології: інфекційна безпека та шляхи розвитку служби крові України» нагороджених організаторами конференції на Х Ювілейному міжнародному медичному форуму 17-19 квітня 2019 р. дипломами:
• Новака В.Л., д.м.н., проф., директора інституту
• Євстахевича І.Й., д.м.н., с.н.с., зав. відділення загальної та гематологічної хірургії
• Кондрацького Б.О., д.м.н., зав. лабораторії технології трансфузійних препаратів
• Стасишин О.В., д.м.н., с.н.с. відділення загальної та гематологічної хірургії
• Барілку В.А., н.с. лабораторії імунології і генетики неоплазій крові
• Семерака М.М., н.с. відділення загальної та гематологічної хірургії
• Дульцеву Н.А.. м.н.с. лабораторії біохімії крові
7)
До Дня науки в інституті 21.05.2019 р. Рада молодих вчених (голова Ради – Софія Мадич) провела наукову конференцію. На конференції виступили молоді вчені – Олена Зотова з доповіддю «Клініко-біологічне значення цитогенетичних досліджень на різних етапах перебігу гострих лейкемій» та Олександра Ільницька «Актуальні питання високодозової хіміотерапії з автотрансплантацією стовбурових гемопоетичних клітин».
8)
1. З 13-15.06.2019 року в м. Амстердам (Нідерланди) відбувся 24 Конгрес Європейської Асоціації гематологів, присвячений новітнім методам та лікування хворих гематологічного профілю. В стендових доповідях було представлено матеріали працівників інституту: н.с. Барілки В.А., к.м.н. Матлана В.Л., зав. лабораторії імунології і генетики неоплазій крові, к.м.н., с.н.с. Шалай О.О., к.м.н., ____ Примак С.В., д.м.н., проф. Логінського В.Є., к.б.н., с.н.с. Шурко Н.О., зав. лабораторії біохімії крові, с.н.с., к.б.н. Даниша Т.В., д.м.н. проф.. Новака В.Л.

2. 25.06.2019 року на засіданні Вченої ради ДУ «ІПКТМ НАМН України» Директор інституту проф. Новак В.Л. від імені Національної Академії медичних наук України з нагоди Дня медичного працівника вручив Почесні грамоти зав. лабораторії біохімії крові, с.н.с., к.б.н. Данишу Т.В., зав. хірургічним відділенням Книшу О.В., старшій медичній сестрі гематологічного відділення Ліниці Г.Б.

3. 25.06.2019 р. на Засіданні Вченої ради звітувались про наукову діяльність за 2014-2018 рр.: - К.б.н., с.н.с. лабораторії біохімії крові Шурко Н.О. Відмічено, що за звітній період доповідач була співвиконавцем двох НДР. За темами НДР опубліковано 5 нововедень. Опубліковано 51 наукову працю (14 робіт, що стосуються першої НДР та 37 за другою темою НДР). Отримала патент на корисну модель, підготовлено один інформаційний бюлетень, 15 статей (із них 9 у фахових виданнях України). 3 - включені до науково метричної бази даних Web of Science, 3 – до науково-метричної бази даних Index Copernicus, 34 – тез із них, у 18 закордонних виданнях. Підготовила та провела 5 доповідей на Міжнародних наукових конференціях. В травні 2018 року захистила кандидатську дисертаційну роботу на тему «Одержання високоактивного препарату фактора VIII зсідання крові із застосуванням афінної хроматографії на барвник-кремноземних носіях.

4. М.н.с. відділення гематології з лабораторною групою Городиська Т.О., працює в інституті з 2012 року. Науковий стаж 7 років, пройшла курси ТУ «Анемії та геморагічні захворювання» та ПАЦ «Гематологія» на кафедрі гематології та трансфузіології факультету післядипломної освіти Львівського Національного медичного університету ім.. Данила Галицького. Пройшла атестацію на здобуття першої кваліфікаційної категорії. Брала участь у 25 наукових конференціях. Виступала на 2-х наукових конференціях. Брала участь у виконанні двох НДР. Провела 549 госпіталізацій хворих. Є співавтором 7 наукових праць та автором 4 наукових праць. Направлено до друку дві наукові статті.

5. 26.06.19 р. в м. Тернополі відбулася науково-медична конференція «Онкогематологія. Сучасна ера в лікуванні. Досвід в Україні» де організаторами були ДУ «ІПКТМ НАМН України», Тернопільський Національний університет ім. Горбачевського, КНП Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер. На конференції також виступили з доповідями: 1. «Реальна клінічна практика застосування анти-CD 20 терапії»; 2. «Леналідомід. Досвід застосування в гематології» - працівник інституту п.н.с., к.м.н. Лукавецький Л.М. «Лімфоми в Україні: епідеміологічні дані» - директор ДУ «ІПКТМ НАМН України», заслужений діяч науки і техніки, д.м.н., проф. Новак В.Л., який також підвів підсумки конференції.